مقالات

گفتن مشکلات دردی دوا نمیکند

آقای محترم! دشواریها و مشکلات زندگی زیاد است. شکایتها و آه و ناله‌ها جز ایجاد ناراحتی چه ثمری ‌دارند و گفتن مشکلات دردی دوا نمیکند . چرا برای یک عادت زشت و بی‌ثمر اسباب ‌ناراحتی خانواده‌ات را فراهم میسازی؟ همسر تو از صبح تا شب در خانه ‌زحمت کشیده با دهها مشکل برخورد نموده از کثرت کارهای خانه و سر و صدای بچه‌ها اعصابش خسته شده است.

گفتن مشکلات دردی دوا نمیکند

 کسی نیست که اوضاع‌ دهر بر وفق مرادش بچرخد به طوریکه صد در صد راضی بوده اصلا درد دلی‌ نداشته باشد. لیکن بعض نفوس به قدری ظرفیت و صبر و حوصله دارند که مشکلات را تحمل نمایند و در دفتر خاطرات بایگانی سازند و جز در مواقع ضروری از آنها دم نزنند. با سعی و جدیت ‌برای مشکلات قابل علاج‌ چاره‌جویی میکنند لیکن از آه و ناله و شکایت و درد دل که ثمری ندارد و از علائم ضعف نفس بشمار میرود جدا خودداری مینمایند. پیش خود فکر میکنند که بازگو کردن گرفتاریها دردی را دوا نمیکند پس چرا محفل انس ‌دوستان را به وسیله آن برهم زنم و عیششان را ناقص سازیم.

بخوانید  جلب رضایت شوهر نه مادر

درد دل های بیهوده

اما گروهی دیگر، آنقدر ظرفیت و قدرت نفسانی ندارند که مطلبی ‌را در دل نگه دارند. به شکایت و آه و ناله عادت کرده‌اند. به هر کس برخورد نمودند با مناسبت‌ یا بی‌مناسبت درد دل را شروع میکنند. در انجمن دوستان که محل‌ انس و تفریح است عنان سخن را در دست گرفته به شرح گرفتاریهای ‌خویشتن و کج رفتاری‌های چرخ و فلک مشغول میگردند، گویا از جانب ‌شیطان ماموریت دارند که محافل انس و خوشی را برهم بزنند و اهل‌ مجلس را بیاد گرفتاریهای خودشان بیندازند. بدین جهت اکثر دوستان از مجالست اینگونه افراد دیو صفت گریزانند و تا بتوانند فرار میکنند.

بیان آه و ناله در خانواده

اما بدبخت و بیچاره زن و فرزندشان که راه فرار ندارند. وقتی به منزل وارد شدند میخواهند تلافی دیگران را که حاضر نبودند به شکایتها و درد دلهای ‌ایشان گوش دهند از دل خانواده خودشان در بیاورند. و در این باره حتی ازکوچکترین موضوعات چشم ‌پوشی نخواهند کرد.

بخوانید  لطفا از همسرت عیب جویی مکن

گاهی از گرانی اجناس شکایت میکنند. گاهی از وضع بد تاکسیها یا اضافه سوار کردن اتوبوس‌های خط شکوه مینمایند. گاهی از بدرفتاریهای دوستان یا کارشکنیها و رقابتهای همکاران یا ایرادها و سختگیریهای رئیس ناله میکنند. گاهی از وضع کسب و کار یا بد حسابی ‌مردم و برگشت چک و سفته داد و فریاد مینمایند. گاهی از بیماریها و عدم‌ رسیدگی دکترها و گرانی حق ویزیت‌ها شکایت میکنند. اینگونه افراد چون‌ چشم خوشبینی ندارند و از جهان جز بدی نمی‌جویند، از کوچکترین ‌حوادث ناگوار متاثر شده آه و ناله را سر میدهند. و بدینوسیله عیش‌ خانواده را ناقص میسازند. آن بیچاره‌ها هم راه فرار ندارند، باید بسوزند وبسازند.

اثرات شکایت و ناله کردن در خانواده

با این عادت زیانبخش که کوچکترین اثری در حل مشکلات ندارد خانواده‌ات را از خانه و زندگی و دیدارت بیزار میگردانی. غذایی که با این آه و ناله‌ها صرف شود از زهر مار هم تلخ‌تر خواهد بود. نتیجه این عمل‌ بخوبی روشن است.

بخوانید  روش های درمان قطعی وسواس فکری و عملی (بروز شده 1399)

زیرا زن و فرزندت تا بتوانند از محیط خانه فرار میکنند تا از شر آه‌ و ناله‌های دائمی تو نجات یابند و ای چه بسا ممکن است در دامهای ‌رنگارنگ فساد گرفتار شوند. بعلاوه همواره در معرض بیماریها مخصوصا بیماریهای اعصاب خواهند بود.

کلام آخر

آیا بهتر نیست که بردبار و متین و بزرگ نفس و عاقل باشی؟ وقتی‌ خواستی به منزل بروی گرفتاریهای روزگار را بطور موقت هم که شده‌ بدست فراموشی بسپاری و در دل خویش به حوادث روزگار بخندی و مادامی که در خانه هستی لب به شکایت و درد دل نگشایی؟ و غمی بر دل‌ خانواده‌ات نگذاری؟ بگویید و بخندید و با خوشی و لذت غذا تناول کنید و در آن کانون انس و محبت استراحت و تجدید نیرو کنید تا برای کار وکوشش آماده گردید؟ اسلام نیز بردباری و خودداری از آه و ناله و شکایت را یکی از اخلاق خوب شمرده برایش پاداش تعیین کرده است.

بخوانید  راز سعادتمندی خانواده
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن