مقالات

چرا یادگیری خود هیپنوتیزم اینقدر ضروری است؟

کاربردهای خود هیپنوتیزم
خود هیپنوتیزم چیست؟

حدودا سال ۱۳۸۰ جمله ای درباره خود هیپنوتیزم از هاری آرونز  (یکی از تاثیر گذارترین افراد در گسترش هیپنوتیزم علمی در قرن اخیر ) خواندم:

ای کاش می تونستم شرایطی فراهم کنند که همه افراد خود هیپنوتیزم را یاد بگیرند. چون اگه می دونستند که خود هیپنوتیزم  چه فواید فوق العاده ای برای آنها دارد لحظه ای در یادگیری آن درنگ نمی کردند.

بارها و بارها من اهمیت خود هیپنوتیزم را با هزاران مراجعی که در طول این ۲۰ سال داشتم دیدم. مراجعانی که به صورت پیوسته تمرینات خود هیپنوتیزم را انجام میداند به طور حیرت انگیزی تغییر می کردند.

این نتایج این قدر فوق العاده بود که برای تعداد زیادی از مراجعانم (با توجه به نوع مشکل شان) آموزش خود هیپنوتیزم را جزو برنامه درمانی آنها قرار دادم.

اما خود هیپنوتیزم یعنی چه و چرا اینقدر مفید است؟

در مطلب دیگری تحت عنوان «هیپنوتیزم چیست؟» به طور خلاصه درباره هیپنوتیزم و این که زمانی که فردی هیپنوتیزم می شود چه اتفاقی برای او می افتد توضیح دادم. همانطور که در آن مطلب ذکر کردم ساده ترین تعریفی که می توان از هیپنوتیزم داشت این است: “هیپنوتیزم نوعی ریلکسیشن عمیق و متمرکز است که با کنار زدن ضمیر خودآگاه، دسترسی به ضمیر ناخودآگاه را ساده و بی دردسر تر می کند.”

بخوانید  اختلال اضطراب فراگیر چیست و چگونه درمان می شود؟

پس مهم ترین ویژگی هیپنوتیزم امکان دسترسی به ضمیر ناخودآگاه است؛ جایی که مخزن باورهای مرکزی، طرحواره ها و خاطراتی است که شخصیت فعلی ما را شکل داده است. برای آنکه بتوانیم به صورت اصولی و بدون بازگشت خودمان را تغییر دهیم راهی نداریم جز این که اطلاعات ضمیر ناخودآگاه خود را اصلاح کنیم و انجام این کار از طریق روش های درمانی مانند هیپنوتیزم درمانی، روانکاوی ،  طرحواره درمانی و … امکان پذیر است. البته بدیهی است بیماری هایی که ریشه های فیزیولوژیک و ژنتیکی دارند باید توسط روانپزشک درمان شوند.

خود هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم خود همان هیپنوتیزم است که توسط خود فرد انجام می شود یعنی فرد، خودش را هیپنوتیزم می کند؛ به عبارت دیگر در خود هیپنوتیزمی، هیپنوتیزور و هیپنوتیزم شونده هر دو یک نفر هستند.

چرا خود هیپنوتیزم اینقدر مفید است؟                           

همانطور که گفتم هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزمی تفاوت اساسی با هم ندارند به همین دلیل اکثر کاربردهای آن ها مشترک هستند. علاوه بر آن، مزیت مهم هیپنوتیزم خود این است که می توان آن را هر روز و حتی چندین بار در روز تمرین کرد. در صورتی که برای هیپنوتیزم نیاز به مراجعه به درمانگر است که دفعات مراجعه معمولاً هفته ای یک جلسه است.

بخوانید  خودشیفتگی پنهان چیست؟ 5 نشانه و 4 راهکار مقابله با آن

معمولاً در جلسات هیپنوتیزم درمانی، برای تسریع فرایند درمان، به مراجع خود هیپنوتیزم هم آموزش داده می شود تا در بین جلسات، خودش تمریناتی را انجام دهد و روند درمان سریع تر شود.

کاربردها متعدد خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم چه کاربردهایی دارد؟                    

تقریبا از تمام فواید هیپنوتیزم در حالت خود هیپنوتیزمی هم می توان بهره مند شد. در مطلب دیگری به طور مفصل درباره کاربردهای هیپنوتیزم صحبت کردم و فهرستی از حدود ۸۰ مشکل که با هیپنوتیزم قابل درمان هستند را ارایه کردم. ولی به طور خلاصه برخی از مهم ترین کاربردهای خودهیپنوتیزمی عبارت است از:

  • کاهش اضطراب و استرس
  • غلبه بر ترس ها
  • تقویت اعتماد به نفس، خود باوری و عزت نفس
  • کاهش وزن (یکی از بهترین شیوه ها برای کمک به کاهش وزن)
  • ترک عادت
  • ترک سیگار
  • اصلاح افکار و باورهای منفی و خود تخریب گر و خاطرات آزار دهنده
  • بهبود و اصلاح تصویر ذهنی
  • حل اختلالات خواب و افزایش کیفیت خواب
  • ….
بخوانید  اختلال اضطراب اجتماعی ( فوبیای اجتماعی ) چیست و چگونه درمان می شود؟

تفاوت بین هیپنوتیزم خود و هیپنوتیزم چیست؟

همانطور که گفتم هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزمی تفاوت بنیادین با هم ندارند ولی مراجعانی که تجربه هر دو را داشته اند معتقدند در هیپنوتیزم خلسه و احساس آرامش عمیق تر از خود هیپنوتیزم است ولی خانم ها و آقایانی که تمرینات طولانی مدت خود هیپنوتیزمی(بیش از ۱ سال)  داشته اند، تفاوت زیادی بین هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزمی حس نمی کنند.

آموزش هیپنوتیزم خود چگونه است؟

روش های مختلفی برای آموزش خود هپینوتیزم وجود دارد. تجربه من نشان داده است که بهترین و سریع ترین شیوه آن به این صورت است که ابتدا درمانگر مراجع را هیپنوتیزم می کند و بنابراین از رسیدن به عمق خلسه لازم، با استفاده از یک کد او را شرطی می کند تا بتواند به وسیله آن کد در هر زمان و  مکانی که نیاز داشت خودش را هیپنوتیزم کند.

در کارگاه های آموزشی و جلسات درمانی خود هیپنوتیزم هم من از همین روش استفاده می کنم و تجربه من در بیش از ۷۰ کارگاه آموزشی خودهیپنوتیزمی با بیش از ۳۰۰۰ شرکت کننده نشان داده است که این روش بیشترین بازدهی را برای شرکت کنندگان و مراجعان دارد.

بخوانید  دست از داشتن توقعات بیجا بکشید

چه کسانی می توانند خود هیپنوتیزمی را یاد بگیرند؟

همانطور که در مطلب «هیپنوتیزم چیست؟» توضیح دادم، بیش از ۹۰ درصد افراد استعداد هیپنوتیزم شدن را دارند. این آمار دقیقاً برای خود هیپنوتیزم هم صادق است. یعنی تقریباً اکثریت قریب به اتفاق افراد می توانند خود هیپنوتیزم را یاد بگیرند. مهمترین شرط موفقیت در این امر انجام تمرینات پیوسته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن