مقالات

چرا رعایت پوشش برای مرد مهم است

زن و مرد گر چه در بسیاری از امور اشتراک دارند لیکن امتیازات‌ ویژه‌ای نیز دارند. یکی از امتیازات مهم آنان اینست که زن موجودی است‌ ظریف و لطیف و زیبا و محبوب. زن دلبر است و مرد دلداده زن جاذب‌ است و مرد مجذوب، مرد دوستدار است و زن دوست داشتنی. چرا رعایت پوشش برای مرد مهم است ؟

چرا رعایت پوشش برای مرد مهم است

هنگامی که‌ مرد با زنی ازدواج میکند می‌خواهد تمام خوبیها و زیبائیهای این موجود ظریف را در انحصار خویش ببیند. زنی را دوست دارد که زیبائیها، دلبریهاو طنازیها، شوخیها و خوشمزه‌گیها، و همه چیزش را در انحصار شوهرش‌ قرار دهد و نسبت‌ به مردان بیگانه جداً اجتناب نماید. مرد بسیار غیور است و نمی‌تواند تحمل کند که مرد بیگانه‌ای به همسرش نگاه کند یا با او در ارتباط و آمیزش باشد، بگوید و شوخی کند و بخندد و چنین عملی را تجاوز به حق مشروع خویش میداند. و از همسرش انتظار دارد که با رعایت پوشش و با تقید به ضوابط شرعی و قوانین‌اخلاقی و با حفظ متانت و حجب و حیاء اسلامی شوهرش را در این‌ خواسته مشروع کمک و یاری نماید.

بخوانید  هر آنچه باید درباره افسردگی بدانید.

عدم رعایت پوشش و بدبینی

هر مرد مؤمن و غیوری چنین‌خواسته‌ای را دارد. اگر همسرش به این وظیفه اسلامی و اجتماعی عمل‌ کرد او نیز با آرامش خاطر زندگی میکند و برای تامین نیازمندیهای‌ خانواده‌اش تلاش مینماید و بر محبتش اضافه میگردد. و همین صفا ومحبت‌ سبب میشود که او نیز به زنان بیگانه بی‌توجه باشد. اما اگر مرد مشاهده کرد که همسرش تقیدی به حجاب و پوشش اسلامی ندارد وزیبائیهایش را در معرض دید مردان بیگانه قرار میدهد و با آنها نیز درارتباط و تماس است‌ شدیدا ناراحت میشود زیرا حق انحصاری خویش را ضایع شده و در معرض دید دیگران می‌بیند. و مسؤولیت این امر را برعهده همسرش می‌داند. چنین مردی همواره پریشان خاطر و بدبین است.

رعایت‌ حجاب یک وظیفه اسلامی است. خدا در قرآن می‌فرماید:

به زنان مؤمن بگو: از مردان بیگانه چشم بپوشند. و فروج و اندام خویشتن‌ را از نگاه دیگران محفوظ بدارند، و محل زیبائیها و زینتهای خویش را برای اجانب آشکار نسازند، مگر آنچه را که طبعا آشکار است (مانندصورت و دستها) و روسریهای خودشان را بر سینه‌ها بیندازند (تا خوب‌ پوشیده شود) و زینت و جمالشان را جز برای شوهر و پدر و پدر شوهر وپسران خود و پسران شوهر، و برادران و فرزندان برادر و فرزندان خواهر…آشکار نسازند.

بخوانید  همسر شما تشنه عشق و محبت است

رعایت‌ حجاب از جهات مختلف به نفع‌ بانوان است:

  1. بهتر می‌توانند مقام و منزلت و ارزش وجودی خودشان را دراجتماع محفوظ بدارند، و خویشتن را از معرض دید چشمهای بیگانگان‌ نگه دارند.
  2. بانوان با رعایت پوشش اسلامی بهتر می‌توانند مراتب‌ و فاداری و علاقه خودشان را نسبت‌ به همسرشان به اثبات رسان‌اند و درآرامش و صفا و گرمی خانواده کمک نمایند و از بوجود آمدن بدبینی واختلافات و مشاجرات جلوگیری بعمل آورند. و در یک کلام، بهترمی‌توانند دل شوهر را بدست آورند و جایگاه خویش را تثبیت نمایند.
  3. با رعایت‌ حجاب اسلامی جلو چشم چرانیها و لذتجوئیهای‌غیر مشروع بصری مردان بیگانه را میگیرند و بدین وسیله از اختلافات وبد بینیهای خانواده‌ها می‌کاهند و به استحکام و ثبات و آرامش آنها کمک‌مینمایند.
  4. با رعایت پوشش اسلامی بهترین کمک را به نسل جوان و مردان مجردی که امکان ازدواج ندارند انجام میدهند و از فسادها و انحرافها و ضعف اعصابهای جوانان که نتائج‌ سوءش در نتیجه عائد خود بانوان خواهد شد جلوگیری میکنند.
  5. اگر همه بانوان حجاب اسلامی را کاملا رعایت نمایند، هر زنی که همسرش از منزل خارج میشود اطمینان دارد که در برابر بد حجابیها و طنازیها و خودنمائی‌های زنان کوچه و بازار قرار نمیگیرد-تا دلش را ببرند و از محبت و علاقه‌اش نسبت‌ به خانواده بکاهند.
بخوانید  وسواس فکری دقیقا چیست و چگونه درمان می شود؟

اما نسبت‌ به محارم مانند، پدر شوهر و پدر خودت برادر خودت، فرزندان برادر، فرزندان خواهر، رعایت‌ حجاب لازم نیست. لیکن تذکراین نکته لازم است که بهتر است نسبت‌ به اینها هم تا حدی حریم قائل‌شوی. و آرایش کرده و با لباسهائی که برای شوهرت می‌پوشی، نزد اینها نیز ظاهر نشوی. گر چه شرعا جایز باشد. زیرا اکثر مردها حتی در این‌ موارد ناراحت میشوند، و حفظ اعتماد و آرامش قلبی آنها لازم و مفید است و برای بقاء و ثبات و آرامش خانواده سودمند میباشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن