مقالات

هیچ کس بی عیب نیست

هیچ کس بی عیب نیست ، یا کوتاه است‌ یا دراز، یا سیاه رنگ است‌ یا رنگ پریده ، یا چاق است‌ یا لاغر اندام یا دهانش بزرگ است‌ یا چشمهایش کوچک، یا بینی‌اش بزرگ است‌ یا سرش طاس، یا تندخواست‌ یا ترسو، یا کم حرف است‌ یا پر مدعا، یا دهانش بد بو است‌ یا پاهایش، یا بیمار است‌ یا پر خور، یا ندار است‌ یا بخیل، یا آداب زندگی را بلد نیست‌ یا بد زبان است، یا کثیف است‌ یا بی‌ادب. از این قبیل عیوب در هر مرد و زنی وجود دارد.

داشتن همسر ایده آل

آرزوی هر مرد و زنی اینست که همسر ایده‌آلی پیدا کند که از تمام‌ عیوب و نواقص خالی بوده نقطه ضعفی نداشته باشد. لیکن کمتر اتفاق‌ میافتد که به مطلوب خیالی خویش دست‌یابد. گمان نمیکنم در دنیا زنی پیدا شود که شوهرش را صد در صد کامل‌ و بی‌عیب بداند.

بخوانید  بدبینی ریشه بیشتر نزاعهای خانوادگی

هیچ کس بی عیب نیست

زنهایی که در صدد عیب جویی باشند خواه ناخواه عیب یا عیبهایی رادر شوهرانشان پیدا میکنند، یک عیب کوچک و بی‌اهمیت را که نباید آنراعیب شمرد در نظر خودشان مجسم میسازند و آنقدر درباره‌اش فکر میکنند که کم کم به صورت یک عیب بزرگی که قابل تحمل نیست جلوه‌گر میشود، خوبیهای شوهر را یکسره نادیده گرفته همیشه به آن عیب کوچک توجه‌ دارند.

چشمشان به هر مردی بیفتد دقت میکنند که دارای آن عیب هست‌ یا نه، آنها مرد به اصطلاح ایده‌آلی را در مغز خویش مجسم مینمایند که حتی‌ کوچکترین عیبی هم نداشته باشد و چون شوهرشان با آن صورت خیالی‌ تطابق کامل ندارد، همیشه آه و ناله دارند، از ازدواجشان اظهار پشیمانی‌ میکنند، خودشان را شکست‌ خورده و بدبخت میشمارند . کم کم مطلب راعلنی کرده گاه و بیگاه از شوهرشان عیب جویی مینمایند، ایراد و بهانه‌ میگیرند، غرغر میکنند، طعنه می‌زنند: آداب معاشرت را بلد نیستی، من‌ خجالت میکشم با تو در مجالس شرکت کنم، برو با این بینی گنده‌ات، چقدر سیاه و زشتی!

بخوانید  بدبینی یک بیماری خانمان سوز

نتیجه عیب گیری از همسر

ممکن است مرد عاقل و بردبار باشد و در مقابل بی‌ ادبی‌های زن‌ سکوت کند لیکن قلبا مکدر میشود، کینه‌اش را در دل میگیرد، بالاخره‌ کاسه صبرش لبریز میشود و در صدد انتقام بر می‌آید، یا به زد و خورد می‌کشد یا مقابل به مثل میکند، او هم در صدد بر می‌آید از همسرش که‌ به طور حتم بی‌ عیب نیست عیب جویی کند، او بگو و این بگو، اگر محبت و صفائی در میانشان بود به کلی زائل میگردد. کینه یکدیگررا در دل میگیرند، پیوسته جنگ و جدال‌دارند.

در نتیجه، اگر با همین وضع به زندگی ادامه بدهند بدترین زندگی را خواهند داشت، اگر یکی از آنها یا هر دو لجاجت‌ بخرج بدهند و به دادگاه حمایت‌ خانواده و طلاق متوسل شوند ، پیمان‌زناشویی را برهم میزنند ولی معلوم نیست‌ بعدا بتوانند با دیگری ازدواج‌ کنند و بر فرض وقوع معلوم نیست زن یا شوهر بهتری نصیبشان شود.

بخوانید  نقش والدین بر نحوه‌ی تربیت کودکان

لیکن همه خانمها چنین نیستند. در بین آنها افراد فهمیده و باهوشی هست که واقعیات زندگی را حساب میکنند و هرگز در صدد عیب جویی بر نمیآیند.

عینک بد بینی را از چشمت بردار

خانم محترم، شوهر شما یک بشر عادی است ممکن است‌ بی‌عیب‌ نباشد اما در مقابل، خوبیهای فراوانی نیز دارد. اگر به زندگی و خانواده‌ات‌علاقه‌ مندی در صدد عیبجوئی بر نیا. عیبهای کوچک او را نادیده بگیر، بلکه‌ اصلا عیبشان مشمار، شوهرت را با یک مرد خیالی که در خارج وجود ندارد مقایسه نکن بلکه او را من حیث المجموع با سایر مردها مقایسه کن.

ممکن است مردی عیب مخصوص شوهرت را نداشته باشد لیکن دارای‌عیوب دیگری است که شاید بمراتب بدتر از او باشد، اصولا عینک بدبینی‌ را از چشم خویش بردار و خوبیهای شوهرت را ببین، آنوقت‌ خواهی دید که خوبیهای او بمراتب بیشتر از بدیهایش میباشد، اگر یک عیب دارد و درعوض صدها خوبی دارد.

بخوانید  قطع رابطه با مادر زن

عیب های خودت را ببین

محاسن و خوبیهایش را مورد نظر قرار بده و خرسند باش، مگرخودت بی‌عیب هستی که انتظار داری شوهرت بی‌عیب باشد، نهایت اینکه‌ خودخواهی و خودپسندی اجازه نمیدهد عیبهای خودت را ببینی، اگر شک داری از دیگران بپرس. رسول خدا فرمود: «عیبی بالاتر از این نیست که انسان عیوب‌ دیگران را ببیند اما از عیبهای خودش غافل باشد ».

البته اگر عیب قابل اصلاحی داشته باشد میتوانی در صدد اصلاحش بر آیی، لیکن در صورتی امکان موفقیت داری که با نرمی و مدارا و صبر و حوصله و بصورت خیرخواهی و خواهش و تمنا رفتار کنی، نه به‌ عنوان عیب جویی و اعتراض، سرزنش و ایراد، قهر و دعوا.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن