مقالات

هنگام عصبانیت مردمان چه کنیم؟!

مرد در خارج منزل با صدها مشکل و گرفتاری مواجه میشود، با افراد مختلف سر و کار پیدا میکند، آنگاه با افکار پریشان و اعصاب خسته‌ وارد منزل میگردد، چنین شخصی اگر با کوچکترین حادثه ناگواری‌ برخورد کند عصبانی میشود، در آن حال ممکن است از خود بیخود شده به‌ زن و فرزندانش توهین کند. اگر مرد عصبانی شد سکوت کن .

نتیجه سکوت در برابر عصبانیت مرد

خانمی که فهمیده و با هوش باشد گرفتاریها و مشکلات شوهرش را در نظر مجسم نموده به حال زار او ترحم میکند، دندان بر سر جگر گذاشته در مقابل عصبانیتها و داد و فریادهای او سکوت‌ میکند. وقتی مرد عکس العملی ندید به زودی از عصبانیت می‌افتد. و ازکردار خویش پشیمان میشود. بلکه در صدد عذرخواهی و تلافی برمیآید. ساعتی بعد کدورتها رفع شده زن و شوهر به حالت اول باز میگردند. با همان مهر و صفای سابق بلکه زیادتر به زندگی ادامه میدهند.

بخوانید  تا کی در غربت زندگی کنم

اثرات عدم سکوت زن در برابر عصبانیت مرد

اما اگر خانم موقعیت‌حساس و خطرناک شوهرش را درک نکرد و در مقابل عصبانیت او عکس العمل نشان داد، جوابش را داد، داد زد، جیغ‌ کشید، دشنام داد، نفرین کرد، در اینصورت آتش خشم مرد شعله‌ور میگردد.

از خود بیخود شده درجه فحش و ناسزاگویی را بالا میبرد. کم کم زن و مرد مانند دو گرگ درنده به جان هم می‌افتند. ممکن است در اثر یک حادثه‌ جزئی طلاق و جدایی به میان آید، و کانون گرم خانوادگی از هم بپاشد، بسیاری از طلاقها در اثر همین حوادث کوچک بوجود آمده است، حتی‌ ممکن است مرد در اثر شدت عصبانیت که خودش یک نوع جنون است‌ مانند کوه آتش‌فشان یک دفعه منفجر گردد و جنایت و قتل فجیعی ببار آورد.

آیا بهتر نیست‌خانم در این موقع، موقعیت‌ خطرناک و حساس‌ شوهرش را در نظر بگیرد و چند دقیقه دندان بر سر جگر بگذارد وعکس العملی از خویش نشان ندهد؟ و بدینوسیله از انحلال پیمان مقدس‌ ازدواج و خطرات احتمالی و قتل و جنایت جلوگیری کند؟

بخوانید  سرپرست خانواده

اگر مرد عصبانی شد سکوت کن

آیا سکوت چند دقیقه مشکل‌تر است‌ یا تن دادن به این همه نتائج و آثار تلخ؟! مبادا خیال کنید ما میخواهیم بدینوسیله از مرد دفاع کنیم و او را بی‌تقصیر معرفی نماییم. نه هرگز چنین قصدی نداریم. البته مرد هم تقصیر دارد. نباید دق و دل دیگران را به سر خانواده بیگناهش خالی کند بلکه منظور این است: اکنون که‌ مرد نتوانسته اعصابش را کنترل کند و با جهت‌ یا بی‌جهت عصبانی شده‌ همسرش باید با عقل و فراست موقعیت‌ خطرناک او را درک کند و برای‌ حفظ کانون مقدس زناشویی و جلوگیری از خطرات احتمالی، فداکاری‌ نموده دندان بر سر جگر بگذارد و سکوت اختیار کند.

اگر سکوت کنم احترامم از بین می رود

معمولا خانمها چنین فکر میکنند: اگر در مقابل خشم شوهرم‌ سکوت کنم احترام و وقعیت‌ خودم را از دست میدهم و خوار و خفیف‌ میشوم. در صورتی که قضیه کاملا بر عکس است. اگر مرد در حال عصبانیت‌ همسرش را مورد توهین و دشنام قرار داد و از او عکس العملی ندید بعدا به‌ طور حتم پشیمان خواهد شد. سکوت او را یک نوع فداکاری و ادب‌ زندگی میشمارد، و علاقه‌اش چند برابر خواهد شد. در حال عادی فکر میکند که با اینکه به همسرم توهین کردم و میتوانست پاسخ دهد لیکن‌ بردباری نمود و سکوت اختیار کرد معلوم میشود زن فهمیده و دانایی است، به من و زندگی علاقه‌مند است.

بخوانید  10 شرط موفقیت درمان وسواس (بروز شده 1399)

در اینصورت یقینا از کردار خویش پشیمان خواهد شد. اگرهمسرش را مقصر بداند عفوش میکند و اگر بیخود عصبانی شده در محکمه وجدان محکوم میگردد و عذرخواهی مینماید. پس چنین زن‌ فداکاری نه تنها کوچک نمیشود بلکه شخصیت و بزرگی او برای شوهرش‌ و دیگران به اثبات خواهد رسید.

رسول خدا فرمود: «عفو و بخشش عزت و بزرگی صاحبش را زیادتر میکند. عفو داشته باشید تا خدا شما را عزیز گرداند»

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن