مقالات

هر منزلی به مدیر نیاز دارد

هر مؤسسه یا اداره یا کارخانه یا کارگاه و بالاخره هر تشکیلات‌اجتماعی احتیاج به یک مدیر مسئول دارد. گر چه باید بین افراد آن مؤسسه‌تعاون و همکاری وجود داشته باشد لیکن به هر حال بدون مدیر بخوبی‌اداره نخواهد شد. اداره یک منزل یقینا از اداره هر مؤسسه‌ای دشوارتر وبا ارزش‌تر است و هر منزلی به مدیر نیاز دارد .

مردان سرپرست زنان اند

در این جهت تردید نیست که باید در بین اعضای یک خانواده‌ تفاهم کامل و تعاون و همکاری وجود داشته باشد لیکن وجود یک‌ سرپرست عاقل و با تدبیر هم برایشان ضرورت دارد، هر خانه‌ای که یک‌ مدیر با تدبیر و نافذ کلمه‌ای نداشته باشد به طور حتم اوضاع منظم ورضایت بخشی نخواهد داشت، سرپرستی خانه یا باید به عهده مرد باشد و زن‌ از او اطاعت کند، یا به عهده زن باشد و مرد فرمانبرداری کند، لیکن از آنجا که اینکار غالبا از مردها بهتر ساخته است چون تعقلاتشان‌ بر احساساتشان غلبه دارد خداوند حکیم این مسؤولیت‌ بزرگ را بر دوش‌ او نهاده در قرآن شریف میفرماید:

بخوانید  افسردگی فصلی (SAD) : نشانه ها، علل و روش درمان

«مردان سرپرست زنانند، زیرا خدا بعض افراد را بر بعض دیگر برتری داده است و برای اینکه از مالهای خویش خرج کرده‌اند. پس زنان‌شایسته فرمانبردارند ».

بنابراین صلاح خانواده در اینست که مرد را به عنوان بزرگ وسرپرست‌ خانواده بشناسند و با نظر و صلاح دید او کار کنند، این موضوع‌ بدان معنا نیست که مقام زن کوچک شده باشد بلکه حفظ نظم و انضباط منزل چنین اقتضائی را دارد، اگر خانمها احساسات خام و تعصبهای بیجا را کنار بگذارند وجدان خودشان نیز بدین موضوع قضاوت میکند.

هر منزلی به مدیر نیاز دارد

البته این مطلب هست که گرفتاریهای زندگی و مشاغل روزانه مرد غالبا اجازه نمیدهد که در تمام امور خانواده دخالت کند و در واقع می‌توان‌ گفت که قسمت عمده کارها عملا در اختیار کد بانوی خانه است و اکثریت‌ قریب به اتفاق کارها بر طبق میل و اراده او انجام میگیرد لیکن به هر حال‌ حق حاکمیت و سرپرستی مرد باید محترم شمرده شود.

بخوانید  به همسرت احترام بگذار

اگر در جایی اظهارعقیده و دخالت کرد و لو در امور جزئی خانه‌داری باشد نباید در مقابل‌ پیشنهادش استقامت‌ بخرج داد و بدینوسیله حق حاکمیت او را مورد انکار قرار داد، و الا به شخصیتش لطمه وارد شده خودش را مسلوب اراده‌ و همسرش را یک زن بی‌ادب و حق نشناس و لجباز حساب میکند، از زندگی دلسرد و به همسرش کم علاقه میشود. چون شخصیتش جریحه‌ دارشده ممکن است در صدد تلافی و انتقام بر آید و حتی در مقابل خواسته‌های‌ بجا و معقول همسرش سر سختی نشان دهد.

مدیریت همسرت را بپذیر

خانم گرامی، شوهرت را به عنوان بزرگ و سرپرست‌خانواده‌بپذیر، با نظر و مشورت وی کارها را انجام بده، از دستوراتش تخلف‌نکن، اگر در کاری دخالت کرد در مقابلش سرسختی نشان نده، و لو اینکه‌از آمور خانه‌داری باشد که تو بهتر از آن اطلاع داری، شوهرت را عملایک فرد مسلوب الاختیار قرار نده، بگذار گاه گاه در کارها دخالت کند وبدین ریاست صوری دلخوش باشد.

بخوانید  نقش مهارتهای زندگی

موضوع ریاست او را عملا به‌فرزندانت نشان بده، به آنها تذکر بده در کارها از پدرشان اجازه بگیرند واز فرمانش تخلف ننمایند. از کودکی آنها را بدین رفتار عادت بده تا حرف‌شنو و فرمانبردار و با ادب بار آیند، و احترام تو و شوهرت محفوظ بماند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن