مقالات

هر سخن جایی و هر نکته مقامی دارد

هیچکس نیست که ناراحتی و گرفتاری و درد دل نداشته باشد. هر کسی دوست دارد غمخوار و محرم رازی پیدا کند، گرفتاریهای خویش‌را برایش شرح بدهد. حس ترحمش را تحریک نموده دلش را کباب کند. و بدینوسیله غمی از دل خودش برداشته آرامش خاطری بدست آورد. لیکن هر سخن جایی و هر نکته مقامی دارد . برای درد دل نیز موقعیت مناسب لازم‌است. در هر جا و هر زمان و با هر شرایطی نباید شکایت را شروع کرد.

گفتن درد دل در موقع مناسب

خانمهایی که خودخواهند و از رموز معاشرت و آداب شوهرداری‌ بی‌اطلاعند آنقدر ظرفیت و حوصله ندارند که مشکلات را تحمل نمایند و درد دلها را تا موقع مناسب به تاخیر بیاندازند. هنگامی که شوهر بیچاره با تن خسته و اعصاب ناراحت وارد منزل میشود تا دمی بیاساید از همان‌ ساعت اول با شکایتها و درد دلهای همسر مواجه میشود و از خانه وکاشانه بیزار میگردد.

بخوانید  معتبرترین تست افسردگی

هر سخن جایی و هر نکته مقامی دارد

خانم محترم، این رسم شوهرداری نیست. تو خیال میکنی شوهرت‌ برای تفریح و خوشگذرانی از خانه بیرون رفته است. برای کسب و کار و تهیه روزی خارج شده است. از صبح تا حال با صدها گرفتاری مواجه بوده‌ که تو تاب تحمل یکی از آنها را نداری. از گرفتاریهای اداری یا کسبی اواطلاع نداری . نمیدانی با چه اشخاص بد جنس و حیله باز و موذی برخورد نموده و چه عقده‌هایی در روحش گذاشته‌اند.

از روح پژمرده واعصاب‌ خسته او خبر نداری. اکنون که از گرفتاریهای خارج فرار کرده و به خانه‌ پناه آورده شاید دمی استراحت کند، به جای آنکه غمی از دلش بر داری‌ هنوز نرسیده در شکایت و نق نق را باز میکنی. آخر این بدبخت چکند که‌مرد شده، در خارج منزل با آن همه گرفتاریها مواجه است در خانه هم با شکایتها و ایرادها و بهانه‌جوئی‌های تو مواجه میشود.

بخوانید  زنها راز نگه دار نیستند

انصاف خوب است

قدری هم به فکر او باش. در این حال جز این چاره‌ای ندارد که یا داد وفریاد راه بیندازد تا از شکایتهای بیجا و زخم زبانهای تو نجات پیدا کند یا از خانه فرار کند و به یک قهوه‌ خانه یا مهمانخانه یا سینما یا جای دیگر پناهنده شود. یا واله و سرگردان در خیابانها پرسه بزند. خانم گرامی، برای رضای خدا و برای حفظ شوهر و خانواده‌ات‌ از این شکایتها و نق و نق‌های بیجا دست‌ بردار، زیرک و دانا باش‌ وقت‌ شناس باش.

با همسرت مشورت کن نه شکایت

اگر هم واقعا درد دل داری قدری صبر کن تا شوهرت‌ استراحت کند، اعصابش راحت‌ شود. آنگاه که سر حال آمد. و موقعیت‌ مناسبی پیدا شد میتوانی مطالب لازم و ضروری را به عنوان مشورت نه‌ اعتراض، با او در میان بگذاری و در صدد چاره جویی بر آیید. اما اگر به‌ شوهر و خانواده‌ات علاقه داری از ذکر وقایع و حوادث جزئی و غیرضروری بهر حال خودداری کن . و با نق نق‌های دائمی اعصاب شوهرت را خسته نکن. بگذار به کار خود برسد. او هم به قدر کافی گرفتاری دارد.

بخوانید  سلب آزادی از مرد نتیجه خوبی ندارد

پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: هر زنی که به وسیله زبان‌ شوهرش را اذیت کند نمازها و سایر اعمالش قبول نمیشود، ولو هر روز روزه باشد و شبها را برای تهجد و عبادت برخیزد، و بنده‌هایی آزاد کند و ثروتش را در راه خدا انفاق نماید. زنی که بد زبان باشد و بدینوسیله‌ شوهرش را بیازارد نخستین کسی است که داخل دوزخ میشود.

هدف خانم ها از غرغر زدن

نمیدانم منظور خانمها از این غرغرها چیست؟ اگر میخواهند توجه‌ شوهر را جلب نموده خودشان را محبوب و زحمتکش و خیرخواه جلوه‌ دهند، مطمئن باشند که نتیجه معکوس خواهند گرفت. نه تنها محبوبیتی پیدا نمیکنند بلکه مبغوض شوهر واقع خواهند شد. و اگر منظورشان اینست که‌ اعصاب شوهرشان را ناراحت کنند تا از کار و زندگی سیر شود و به‌ بیماریهای اعصاب مبتلا گردد و از خانه فرار کند و برای تسکین اعصاب به‌ اعتیادهای خطرناک گرفتار شود و به مراکز فساد قدم بگذارد و بالاخره‌ دق کش شود البته بدانند که موفقیت و پیروزی آنها حتمی است.

بخوانید  اضطراب سخنرانی : نشانه ها و 15 توصیه جهت غلبه بر آن

خانم محترم، اگر به شوهر و زندگی علاقه داری از این رفتار زشت‌ و غیر عقلانی دست‌ بردار. آیا احتمال نمی دهی که شکایتهای بیجای تو باعث قتل و جنایتی شود یا کانون خانوادگی شما را متلاشی سازد؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن