مقالات

هر انسانی خواهان ترقی است

بشر بالذات قابلیت ترقی دارد، عشق به کمال در نهادش نهفته وبرای تکامل آفریده شده است، هر کس، در هر مقام و با هر شرائط و در هرسنی باشد، می‌تواند به ترقیات خویش ادامه داده کاملتر گردد، انسان که‌برای هر گونه کمالی آماده است نباید هیچگاه به موجودیت‌خویش قناعت‌نموده هدف آفرینش را از دست‌بدهد، تا زنده است‌باید بکوشد تا کامل وکاملتر گردد. هر انسانی خواهان ترقی است لیکن همه کس موفق نمی‌گردد.

همت‌بلند و کوشش فراوان لازم دارد، باید زمینه کار را فراهم ساخت و موانع را بر طرف نمود آنگاه کوشید تا به مقصد رسید، شخصیت مرد تا حدود زیادی به خواسته‌های همسرش بستگی دارد، زن می‌تواند به پیشرفت‌ و ترقی شوهرش کمک نموده او را در مسیر ترقی قرار دهد چنانکه می‌تواند مانع ترقیاتش واقع گردد، هر چه بخواهد بدون شک همان است.

به ترقی همسرت کمک کن

خانم محترم، در حدود شرائط و امکاناتی که برایتان موجود است، شخصیت‌ بزرگتر و عالیتری را برای شوهرت در نظر بگیر و برای رسیدن‌ به آن تشویقش کن، اگر میل دارد به تحصیلات خویش ادامه دهد یا به وسیله‌ مطالعه و خواندن کتاب به معلوماتش بیفزاید نه تنها مخالفت نکن بلکه‌ تشویق و تحسینش کن، برنامه زندگی را طوری مرتب کن که با کارهای او منافات نداشته باشد، سعی کن اسباب آسایش و راحتی او را فراهم سازی‌ تا با فکر آزاد به ترقیات خویش ادامه دهد.

بخوانید  سیاست های شوهرداری

هر انسانی خواهان ترقی است

نگذارید از مسیری که دستگاه آفرینش برایش پیش‌بینی کرده‌ منحرف شود و از مطالعه و تکامل دست‌ بردارد، به تحقیقات علمی و خواندن کتاب عادتش بدهید، نگذارید شخصیت او در یک حد معین‌ متوقف بماند. اگر فرصت تهیه کتاب را ندارد شما می‌توانید با مشورت او و سایر دوستان این کار را بر عهده بگیرید، کتابهای سودمند علمی و اخلاقی و تاریخی و دینی و بهداشتی و اقتصادی و ادبی را که بر طبق صلاح و سلیقه‌اش باشد تهیه نموده در اختیارش بگذارید، و بخواندن تشویقش‌ کنید، خودتان نیز کتاب و مجله‌های سودمند را بخوانید. و در ضمن خواندن‌ اگر به مطالبی برخورد کردید که برای شوهرتان نیز مفید است عین آن را یادداشت نموده در اختیارش قرار دهید.

این کار فوائد بیشماری در بر دارد:

اولا اگر مدتی بدین برنامه ادامه بدهد شخص دانشمند و فاضلی‌ خواهد شد که خودش سر بلند و تو به وجودش مفتخر خواهی شد. به‌ علاوه، در رشته خودش یک نفر متخصص خواهد شد که هم خودش‌ استفاده می‌کند و هم منافع بیشماری به اجتماع می‌رساند.

بخوانید  خانمها میتوانند شغلی داشته باشند

ثانیا چون به ندای آفرینش لبیک گفته سرگرم مطالعه و تحقیق‌ است کمتر اتفاق می‌افتد که به ضعف اعصاب و بیماری‌های روانی مبتلا گردد.

ثالثا چون در طریق ترقی قرار گرفته و به خواندن کتاب علاقه‌مند شود به خانه و زندگی دلبستگی پیدا می‌کند، دنبال ولگردی نمی‌رود، به‌ مراکز فساد و شب‌نشینی‌های زیان‌ بخش قدم نمی‌گذارد، به دام تبهکاران واعتیادات خطرناک گرفتار نمی‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن