مقالات

هدف جوانان از ازدواج

هر کس در زندگی خود بالاخره به این نکته می رسد که تغییر بزرگی در زندگی اش ایجاد کرده و از دنیای تجرد به سوی تاهل گام بردارد. امروزه با گسترش خواسته های قشر جوان، نیازها و آرزوهای جوانان و هدف جوانان از ازدواج  نیز تغییرات فاحشی کرده است.

 اما گاهی عده ای به دلایل و روشنگری هایی در این خصوص نیازمندند که با دیدی بازتر و تفکری آزد دست به این انتخاب مهم و سرنوشت ساز بزنند. جوان امروزی برای ازدواج و پذیرش مسولیت آن نیاز به دلایل و منطق قوی تری نسبت به پدر و مادر خود دارد.

بخوانید  هر انسانی خواهان ترقی است

هدف جوانان از ازدواج

دو انسان مؤمن که با ازدواج تشکیل خانواده می دهند، از انس ومحبت و آرامش و کامیابی های مشروع جنسی برخوردار میشوند، و درنتیجه از انحراف و تمتعات غیر مشروع و راه یافتن به مراکز فساد واعتیادهای خطرناک و ولگردیها و شب نشینی های خانمان سوز محفوظ و درامان خواهند بود. و بهمین جهت پیامبر اکرم و ائمه اطهار علیهم السلام‌ نسبت‌ به ازدواج بسیار تاکید نموده‌اند. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هر کس که ازدواج کند نصف دینش را حفظ نموده است.

ازدواج برای انسان یک نیاز طبیعی است و فوائد مهمی را در بردارد که اهم آنها عبارت است از:

1- نجات از سرگردانی و بی‌پناهی و تشکیل خانواده

دختر و پسری که ازدواج نکرده‌اند به منزله کبوترانی بی‌ آشیانه هستند، که بوسیله‌ ازدواج خانه و آشیانه و پناهگاه می‌یابند. شریک در زندگی و مونس و محرم راز و غمخوار و مدافع و کمک بدست می‌آورند.

بخوانید  افسردگی فصلی (SAD) : نشانه ها، علل و روش درمان

2- ارضای غریزه جنسی

غریزه جنسی در وجود انسان غریزه‌ بسیار نیرومند و ارزنده‌ای است. بهمین جهت نیاز دارد به وجود همسری‌ که در یک محیط امن و آرامش، در مواقع احتیاج، از وجودش بهره بگیرد و لذت ببرد. تامین صحیح خواسته‌های غریزه جنسی یک نیاز طبیعی است‌ که باید اجابت‌ شود والا ممکن است پی‌آمدهای بد روانی و جسمانی واجتماعی داشته باشد. کسانیکه از ازدواج امتناع می‌ورزند غالبا به‌ بیماریهای روانی و جسمانی مبتلا می‌گردند.

3- تولید و تکثیر نسل، بوسیله ازدواج انسان فرزند پیدا میکند

وجود فرزند ثمره ازدواج و باعث تحکیم بنیاد خانواده و آرامش و دلگرمی‌ زن و شوهر میباشد. بهمین جهت در قرآن و احادیث نسبت‌ به ازدواج تاکیدات‌ فراوانی بعمل آمده است. از باب نمونه : خدا در قرآن می‌فرماید: و از آیات‌ خدا اینست که برای شما همسرانی را آفرید تا با آنها انس بگیرید.

رسول‌ خدا صلی الله علیه و آله فرمود: در اسلام بنائی بر پا نشده که بهتر از تزویج‌ باشد.هر کسی می‌خواهد از سنت‌ من پیروی کند باید ازدواج نماید. بوسیله ازدواج فرزند بیاورید (و تعدادمسلمانها را زیاده گردانید) که من در قیامت‌ با کثرت شما به امتهای دیگر مباهات و افتخار می‌کنم.

بخوانید  اختلال فوبیا یا ترس شدید : علل و روش های درمان

مطالب مذکور آثار و منافع دنیوی و حیوانی ازدواج بود، که‌ حیوانات نیز برخی از آنها را دارند این قبیل امور را نمی‌توان هدف اصلی‌ ازدواج انسان به اعتبار اینکه انسان است، محسوب داشت.

هدف اصلی ازدواج

بنابراین هدف اصلی ازدواج انسان را در این برنامه باید جستجو کرد. هدف ازدواج یک انسان دیندار باید این باشد که با تعاون و همکاری‌ همسرش بتواند نفس خویش را از گناهان و بدیها و اخلاق زشت تهذیب‌ نماید و با عمل صالح و اخلاق نیک پرورش دهد تا به مقام شامخ انسانیت‌ و تقرب به خدا نائل گردد. همسر شایسته و خوب و موافق برای رسیدن‌ به چنین هدف مهمی ضرورت دارد. امام صادق علیه السلام فرمود: دو رکعت نمازی را که افراد متاهل‌ بخوانند، از هفتاد رکعت نمازی که افراد غیر متاهل بخوانند افضل‌ میباشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن