مقالات

هدف از خلقت زن و مرد

انسان در این‌ جهان نیامده تا مدتی بخورد و بیاشامد و بخوابد و شهوترانی و لذتجوئی‌ کند آنگاه بمیرد و نابود شود. مقام انسان عالی‌تر از اینهاست. هدف از خلقت زن و مرد چیست ؟ انسان آمده تا با علم و عمل و اخلاق نیک نفس خویش را پرورش دهد و در راه کمال و صراط مستقیم انسانیت‌ سیر و صعود کند تا به مقام خوب پروردگار جهان‌ نائل گردد.

انسان موجودی است عالی که با تهذیب و تزکیه نفس و اجتناب‌ از بدیها و پرورش فضائل و مکارم اخلاق و انجام کارهای نیک، می‌تواند به مقام شامخی نائل گردد که فرشتگان بدان مقام راه ندارند. انسان‌ موجودی است جاودانه و در این جهان آمده تا با راهنمائیهای پیامبران و بکار بستن قوانین و برنامه‌های دین، سعادت دنیا و آخرت خویش را تامین‌ کند و در جهان آخرت، در جوار حق، در خوشی و آسایش تا ابد زندگی‌ کند.

انتخاب همسر متدین

وجود همسر دیندار و موافق (چه زن چه مرد) در امکان انجام‌ وظیفه و عمل به واجبات و مستحبات و ترک محرمات و مکروهات، و تخلق به اخلاق نیک و اجتناب از اخلاق زشت، نقش بسیار مهمی را ایفا میکند. اگر زن و شوهر هر دو دیندار و در طریق پرورش و تزکیه نفس‌ باشند، در پیمودن این راه دشوار نه تنها مانع نخواهند بود بلکه تعاون و تشویق خواهند داشت. مگر یک نفر مجاهد فی سبیل الله بدون تایید و توافق همسرش می‌تواند در میدان جهاد خوب بجنگد و حماسه آفرینی کند؟

بخوانید  عواقب عدم تفاهم و ناسازگاری والدین

مگر انسان، بدون توافق همسرش می‌تواند در کسب و کار و تحصیل اموال‌ همه جهات شرعی و اخلاقی را رعایت کند، حقوق واجب مالی را بپردازد، از اسراف و تبذیر اجتناب نماید، و مازاد مخارج ضروری خویش را در امور خیریه انفاق کند؟

همسر دیندار و مؤمن همسرش را بخوبی و صلاح دعوت میکند وهمسر لاابالی و بد اخلاق همسرش را به فساد و بد اخلاقی میکشد و از هدف مقدس انسانیت دور میگرداند. و بهمین جهت‌ به مرد و زن سفارش‌ شده که بهنگام ازدواج موضوع ایمان و دینداری و اخلاق را شرط اساسی‌ محسوب بدارند.

هدف از خلقت زن و مرد

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: خداوند عزوجل فرموده‌ است وقتی اراده کنم که تمام خوبیهای دنیا و آخرت را برای شخص‌ مسلمانی جمع کنم به او قلبی خاشع و زبانی ذاکر و بدنی که بر بلاها صابر باشد عطا میکنم و همسر مؤمنی به او میدهم که هر گاه به او نگاه کند خوشنودش سازد و در غیاب، حافظ نفس خویش و مآل او باشد.

بخوانید  دخالتهای بی جای مادر زن

امیر المؤمنین علیه السلام نیز چنین هدف بزرگی را در نظر داشته‌ که درباره حضرت زهرا علیها السلام فرمود: بهترین کمک است در راه‌ اطاعت‌ خدا. در تاریخ چنین آمده که رسول خدا صلی الله علیه و آله روز بعد از عروسی حضرت علی و حضرت زهرا برای تبریک و احوالپرسی، به منزل آنها تشریف فرما شد. از حضرت علی علیه السلام پرسید: همسرت‌ را چگونه یافتی ؟ گفت: زهرا را بهترین کمک برای اطاعت‌ خدا یافتم.

آنگاه از حضرت زهرا پرسید: شوهرت را چگونه یافتی؟ گفت: بهترین شوهر است. امیر المؤمنین علیه السلام در این جمله کوتاه هم بانوی شایسته و نمونه اسلام را معرفی نمود، هم هدف اساسی و اصلی ازدواج را بیان کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن