مقالات

مهمترین عامل اختلافات خانوادگی

مهمترین عامل اختلافات خانوادگی ، آشنا نبودن زن و شوهر به وظائف زناشویی و عدم آمادگی برای‌ زندگی مشترک خانوادگی است، برای تصدی هر مقام و انجام هر کاری، تخصص و آمادگی یک شرط اساسی محسوب می‌شود. و کسی که‌ اطلاعات کافی و آمادگی قبلی نداشته باشد نمی‌تواند کاری را بخوبی‌ انجام دهد. بهمین جهت، برای تصدی هر مقامی کلاسهای کارآموزی‌ تاسیس می‌شود.

داشتن اطلاعات کافی و لازم

برای ازدواج و تاسیس زندگی مشترک خانوادگی نیز تخصص وآمادگی و اطلاعات کافی لازم است. پسر باید از طرز تفکر همسرش و خواسته‌های درونی او و مشکلات زناشویی و راه علاج آنها و آداب معاشرت اطلاعات کافی داشته باشد. باید توجه داشته باشد که زن گرفتن‌ به معنای جنس خریدن یا کلفت گرفتن نیست، بلکه به معنای پیمان وفا و صداقت و محبت و همکاری و شرکت در زندگی مشترک خانوادگی است.

زن نیز باید به طرز تفکر شوهرش و خواسته‌های درونی او توجه‌ داشته باشد و بداند که شوهر کردن به معنای نوکر گرفتن و تامین بدون قید و شرط خواسته‌ها و آرزوهای درونی نیست. بلکه پیمان همکاری و تشریک مساعی است. و برای رسیدن به این هدف مقدس، گذشت و فداکاری و همکاری و تفاهم لازم است.

بخوانید  معتبرترین تست اضطراب

با اینکه سرنوشت پسر و دختر با ازدواج روشن می‌شود و اطلاعات لازم و آمادگی اخلاقی برایش ضروری است متاسفانه اجتماع ما نسبت‌ به این موضوع حیاتی غفلت دارد.

مهمترین عامل اختلافات خانوادگی

نسبت‌ به جهاز و مهر و زیبائی و شخصیت پدر و مادر کاملا عنایت‌ دارند. لیکن آمادگی برای زن داری و شوهرداری و تاسیس زندگی مشترک‌ خانوادگی را اصلا شرط نمی‌دانند. دختر را به خانه بخت می‌فرستند با اینکه شوهرداری و کد بانوگری‌ را نیاموخته است. پسر را زن می‌دهند با اینکه از زن داری و سرپرستی‌ خانواده اطلاع ندارد.

دوران حیاتی ازدواج

دو نوجوان بی‌ اطلاع و کم تجربه وارد زندگی نوین می‌شوند. بدین‌ جهت صدها مشکل بوجود می‌آید. اختلافات و ناسازگاری‌ها و قهر ودعواها شروع می‌شود. دخالت پدر و مادرها هم چون از روی عقل و تدبیر نیست، نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه اختلافات را عمیق‌تر و ریشه‌ دارتر می‌سازد. دوران اول ازدواج یک دوران پر آشوب و بحرانی است. بسیاری از زندگیها در همین دوران بواسطه طلاق متلاشی می‌گردد. بعضی از آنها هم با حفظ ازدواج، تا آخر عمر به کشمکش و زورآزمایی‌ادامه می‌دهند و عذاب در این زندان اختیاری را بر طلاق مقدم می‌دارند.

بخوانید  مشاوره خانواده

بعضی از خانواده‌ها هم پس از مدتی، کوتاه یا دراز، با اخلاق و رفتار یکدیگر آشنا می‌شوند و آسایش و آرامش نسبی پیدا می‌کنند. ای کاش پسران و دخترانی که در صدد ازدواج بودند کلاسهای آموزش قبل ازدواجرا می رفتند و بعد از اینکه یک‌دوره راهنمایی می‌دیدند و برای زندگی مشترک خانوادگی آماده می‌شدند وبرگ صلاحیت‌ برایشان صادر می‌شد اقدام به ازدواج می‌کردند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن