مقالات

مهارت برقراری ارتباط موثر در زندگی

یکی از مهم ترین مسائلی که بعد از ازدواج همسر شما انتظار دارد، مهارت برقراری ارتباط موثر در زندگی مشترک است. زن و شوهر بعد از ازدواج خواهان همسری صادق و راستگو حتی در زمینه ی مسائل بسیار پیش پا افتاده و کم اهمیت هستند. با وجود اینکه بعد از ازدواج ما متعهد به صداقت و راستگویی با همسر خود هستیم اما در عمل نمی توانیم یک ارتباط موثر با همسر خود در زندگی مشترک برقرار کنیم که این موضوع باعث بدتر شدن روابط زن و شوهر بعد از ازدواج و حتی منجر به تصمیم به طلاق از طرف همسر شما می شود.

بخوانید  مهمترین عامل اختلافات خانوادگی

اما چگونه باید با مشکل برقراری ارتباط موثر با همسر خود بعد از ازدواج  مقابله کنیم؟

مدتی از فضای مجازی دور بمانید

یک راهکار ساده در بهبود روابط زن و شوهر دوری از فضای مجازی و گذاشتن وقت بیشتر در کنار همسر خود است . این امر بدین معناست که فارغ از هر گونه وسیله ارتباطات جمعی زمانی را در پارک قدم بزنید یا در هنگامی که تلفن همراه خود را در داخل صندوق عقب ماشین گذاشته اید در ساحل شنا کنید. امروزه وسایل ارتباطی به دلیل ویژگی های  منحصر به فرد خود ، مقدار زیادی از وقتی را که زوج باید برای گفتگو و در کنار هم  صرف کنند می گیرد و به همسر شما اجازه برقراری ارتباط با شما و طرح مشکلات زناشویی خود را نمی دهد.

مهارت برقراری ارتباط موثر در زندگی

هیچ گاه گفتگو با همسر خود را با  گله و شکایت آغاز نکنید

همه ما دوست داریم مورد مهر و محبت همسر خود  قرار بگیریم. به خصوص زمانیکه در زندگی مشترک با مشکل مواجه می شوید، دوست دارید از طرف همسر حمایت عاطفی شوید. زمانی که با مشکلات و مسائل جدی زندگی مشترک روبه رو می شوید ، با نگرش منفی به مشکل نگاه می کنید و همسر خود را عامل اصلی مشکلات زندگی تلقی می کنید تا حس ناراحتی و نگرانی تان را القا کنید . اما  این رویکرد اصلا درست و اصولی نیست زیرا با این رفتار همسرتان  را خار و حقیر کرده و همچنین حس بی ارزشی را در او ایجاد می کنید. همسر شما ممکن است برای حفظ رضایت شما سکوت کند یا به این  نتیجه برسد که بهتر است تصمیم به طلاق بگیرد.

بخوانید  عیب جویی و بدگویی از دیگران

همیشه به احساسات همدیگر اهمیت دهید

بر طبق تحقیقات روانشناسی، درخواست طلاق  اغلب در خانواده هایی رخ می دهد که به احساسات یکدیگر اصلا اهمیت نمی دهند. آنها اول به رفاه و آسایش خود فکر می کنند و بیشتر به مسائل  شخصی به جای مشکلات زندگی مشترک اهمیت می دهند. آنها مسائل را از یکدیگر مخفی کرده و همه ی مسائل را با ظاهری بهتر و موجه تر نسبت به واقعیت ماجرا به همسر خود نشان می دهند. اگر شما به احساسات همسر خویش اهمیت می دهید،  بدین معناست که  قادر به تشخیص عواطف ، عقاید، انتظارات همسر خود خواهید بود . اگر در این زمینه حساس تر باشید ، بهتر می توانید در زمینه ی  مشکلات زندگی با همسر خود صحبت کنید ، با تصمیمات هم کنار بیاید و مسائل مرتبط به زندگی زناشویی خود را حل کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن