مقالات

مردی که در منزل کار میکند

اگر شغل مرد در خارج منزل باشد همسرش در غیاب او آزادی‌ دارد، لیکن مردی که در منزل کار میکند همسرش مقید خواهد شد، ممکن است‌ شاعر یا نویسنده یا نقاش یا دانشمند اهل مطالعه باشد، این قبیل افراد معمولا محل کارشان منزل است، ناچارند همیشه یا اکثر اوقات در منزل‌ اشتغال داشته باشند، و از همین جهت زندگی آنها با سایرین تفاوت خواهد کرد، اتفاقا کارشان یک کار فکری و ذوقی است که احتیاج شدیدی به‌ محیط آرام و بی‌سر و صدا دارد، یک ساعت کار با حواس جمع بر چندین‌ ساعت کار در محیط شلوغ و پر سر و صدا برتری دارد.

تهیه یک محیط آرام

در اینجا مشکل بزرگی پیدا می‌شود، از یک طرف مرد به محیط آرام و بی‌سر و صدا احتیاج دارد از طرف دیگر خانم می‌خواهد در خانه‌ آزادانه زندگی کند. اگر زن بتواند امور خانه‌ داری را طوری انجام دهد که با اشتغالات‌ فکری شوهرش مزاحم نباشد کار ارزنده‌ای انجام داده حقا خانم شوهردار و شایسته‌ای خواهد بود، زیرا تهیه یک محیط آرام کار آسانی نیست‌ مخصوصا برای افراد بچه‌دار، فداکاری و تدبیر لازم دارد، گر چه دشواراست لیکن برای ترقی و موفقیت مرد ضرورت دارد.

بخوانید  لطفا از همسرت عیب جویی مکن

همکاری زن با مرد

زن اگر همکاری داشته باشد می‌تواند شوهرش را به صورت یک‌ مرد آبرومند و مفیدی در آورد که هم به اجتماع خدمت کند و هم اسباب‌ افتخار او باشد. این خانم باید توجه داشته باشد که گر چه شوهرش دائما یا اکثراوقات در خانه است لیکن بیکار نیست، نباید انتظار داشته باشد زنگ‌ درب خانه را جواب دهد، بچه‌ داری کند، گاهی سری به آشپزخانه بزند، در کارهای خانه کمک کند، با بچه‌های شیطون دعوا کند، موقعی که مرد مشغول کار است‌ باید او را ندیده گرفت و فرض کرد اصلا در خانه نیست.

خانم محترم، وقتی شوهرت میخواهد به اتاق کار برود در اطراف اتاقش آهسته راه برو بلند بلند حرف نزن، مواظب‌ باش بچه‌ها سر و صدا نکنند، به آنها بفهمان که اکنون موقع بازی شما نیست زیرا پدر در اتاق مشغول کار است و از سر و صدای شما ناراحت‌ می‌شود، بازی را بگذارید برای ساعتهای بیکاری او، در موقع کار راجع به‌امور زندگی صحبت نکن زیرا رشته افکارش قطع می‌شود و تا بخواهد دوباره حواسش را جمع کند بیکار می‌ماند، در راه رفتن از کفشهای‌ بی‌صدا استفاده کن، صدای زنگ درب را کوتاه کن که مزاحم او نشود، جواب تلفن را بده . در عین حال که به‌امور خانه‌داری مشغول هستی مراقب شوهرت نیز باش.

بخوانید  زن به عشق نیاز دارد و مرد به احترام

نشان دادن شایستگی یک زن

شاید خانمها اینگونه زندگی را غیر ممکن شمرده در دل خویش‌ بگویند: مگر برای یک زن امکان دارد که کارهای دشوار خانه‌داری راانجام دهد در عین حال به شوهرش رسیدگی کند و خانه را به صورتی‌ در آورد که کوچکترین مزاحمتی برای او پیدا نشود؟! البته تصدیق دارم که‌ اینگونه زندگی چون یک برنامه غیر عادی است تا حدودی دشوار به نظرمی‌رسد لیکن اگر به ارزش و اهمیت کارشان واقف باشند و تصمیم بگیرند کوشش و فداکاری کنند با کاردانی و تدبیر می‌توانند مشکل را حل کنند. مراتب لیاقت و شایستگی زن در اینگونه موارد ظاهر می‌شود، و الا اداره یک زندگی عادی از همه کس ساخته است.

مردی که در منزل کار میکند

خانم محترم، نوشتن یک کتاب ارزنده علمی یا تهیه یک مقاله‌ جالب و سودمند یا سرودن اشعار نغز و دلپذیر یا تهیه یک تابلوی نقاشی‌ گرانقدر، یا حل مشکلات علمی کار آسانی نیست، لیکن با همکاری و از خود گذشتگی تو امکان پذیر میگردد.

بخوانید  زندگی هزاران نشیب و فراز دارد

آیا حاضر نیستی در این باره فداکاری کنی و با مختصر تغییری در طرز زندگی معمولی مردم، شوهرت را که از هر جهت لیاقت دارد به‌ صورت یک مرد دانشمند ارزنده‌ای در آوری که عموم ملت از خدماتش‌ استفاده کنند، تو نیز از منافع مادی و آبروی اجتماعی او بهره‌مند گردی؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن