مقالات

مذمت و بد گویی از دیگران

یکی از صفات زشتی که در بین مردم کاملا رواج دارد مذمت و بد گویی از دیگران است. این صفت پلید در بین دوستان و خانواده‌ها کدورت و دشمنی ایجاد میکند. خانواده‌ها را متلاشی میگرداند. کانون گرم خانوادگی را سرد و بی‌رونق مینماید. و چه بسا اوقات اسباب قتل و جنایت میشود.

علل عیب جویی و بدگویی مختلف است .

گاهی حسد باعث ‌بدگویی میشود، گاهی دشمنی و کینه ‌توزی، گاهی انتفام جویی. گاهی به ‌قصد خودستایی از دیگران بدگویی میکند. گاهی از کسی خرده‌گیری میکند تا شنونده را نسبت ‌به او بدبین نموده محبتش را به سوی خویش جلب نماید.

گاهی بدینوسیله تظاهر به دوستی و خیرخواهی میکند، لیکن خیلی کم اتفاق‌ میافتد که قصد دلسوزی و خیرخواهی واقعی داشته باشد. از این رهگذر است که مرد عاقل و باهوش نباید به مطلق بدگویی‌ها ترتیب اثر بدهد بلکه ‌باید با کمال دقت و احتیاط منظور گوینده را دریابد و مواظب باشد فریب ‌ظاهر سازیهای او را نخورد و تحت تاثیر القاآت شیطانی او قرار نگیرد.

بخوانید  هر انسانی خواهان ترقی است

به حرف بدگویان ترتیب اثر نده

یکی از نکات قابل توجهی که مرد باید بدان توجه داشته باشد اینست که مادر و خواهر و برادر و زن برادرش غالبا با همسرش میانه ‌خوبی ندارند و لو تظاهر به دوستی داشته باشند.

علت قضیه اینست که پسر قبل از ازدواج جزء خانواده پدر و مادرمحسوب میشود و از خویش استقلال ندارد. پدر و مادر سالها برای ‌پسرشان رنج و زحمت میکشند بدان امید که در آخر عمر از او منتفع شوند.

مرد اگر آدم ساده و زود باوری باشد ممکن است از نیرنگها و دلسوزیهای ظاهری آنها متاثر گشته آلت دست آنها واقع شود. از بدگویی‌های آنها متاثر گشته نسبت ‌به همسرش دلسرد گردد. بهانه‌ جوی‌ای وغر و نق را شروع کند. موضوعات بسیار کوچک و بی‌اهمیت را عیب ‌بزرگ و قابل اهمیت‌ بشمارد. بدین وسیله محیط خانه را صحنه ایرادو خرده‌گیری و کانون گرم خانواده را سرد و بی‌صفا گرداند.

بخوانید  اداره جهان در اختیار ما نیست

اثرات اهمیت به حرف دیگران

هر چه بیشتر به حرفشان گوش بدهد تشویق شده بیشتر عیبجویی‌ نموده دو بهم زنی مینمایند. در اثر فتنه ‌انگیزیهای آنها ممکن است کار زن وشوهر به زد و خورد و حتی طلاق و جدایی منجر شود. ممکن است آنقدرمزاحم عروس بیچاره شوند که جانش به ستوه آمده از زندگی سیر شود به ‌حدی که از شدت ناراحتی و عصبانیت دست‌ به خودکشی بزند. بنابراین، ناسازگاری‌ها و فتنه‌انگیزیهای مادر شوهر و خواهر شوهر یکی از خطرات بزرگی است که بنیاد زناشوییها را متزلزل میسازد و خوشی و آسایش را از خانواده‌ها سلب میکند. پس نمی‌توان آنرا نادیده‌گرفت ‌بلکه باید با عقل و تدبیر در صدد چاره‌اش برآمد. البته نمی‌توان در دهان آنها را بست لیکن میتوان سخنانشان را عقیم و بی‌اثر قرار داد.

علل عیب جویی بد گویان

مرد باید بدین نکته توجه داشته باشد که مذمتها و عیبجوییهای‌ بدگویان-چه مادر و خواهر باشند چه غیر اینها-غالبا از روی‌خیرخواهی و دلسوزی نیست. بلکه عوامل دیگری از قبیل حسد، کینه‌توزی، انتقام، خودنمایی، قصد سوء استفاده در میان است. چون برخوشی و آسایش عروسشان رشک می‌برند، چون در مقابل خواسته‌های‌آنها تسلیم بدون قید و شرط نشده، چون او را رقیب خویش و غاصب ‌پسرشان میدانند، چون میخواهند پسرشان را نگهدارند تا از وی استفاده ببرند، چون میخواهند خودشان را خیرخواه جلوه دهند بدین جهت از عروس بدگویی میکنند تا نتواند در دل شوهرش زیاد نفوذ کند.

بخوانید  زن باید در خانه آرایش کند

مذمت و بد گویی از دیگران

آنها غالبا به فکر خویش هستند و منافع خودشان را بر مصالح پسر و عروسشان مقدم میدارند. اگر خیرخواه بودند بواسطه عیبجوییها و ولنگاریهای خویش زندگی آنها را سرد و متزلزل نمی‌ساختند بلکه اسباب ‌استحکام و دوام آنرا فراهم میساختند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن