مقالات

لطفا از همسرت عیب جویی مکن

مگر زن بی‌عیب سراغ دارید که از همسرت عیب جویی میکنی؟ مگر خودت بی‌عیبی که انتظار داری او کاملا بی‌عیب باشد؟ اصولا این عیبهای ‌کوچک چه ارزشی دارند که کانون گرم زندگی را سرد یا متلاشی سازند. لطفا از همسرت عیب جویی مکن . کسی در این جهان نیست که کلیه خوبیها در او جمع و از تمام بدیها و نواقص پاک و منزه باشد.

همه افراد دارای یک یا چند عیب هستند

یکی لاغر است ‌یکی خیلی چاق. یکی بینی‌اش بزرگ است ‌یکی ‌دهانش گشاد. یکی دندان‌هایش بزرگ است ‌یکی چهره‌اش سیاه. یکی ‌کوتاه قد است ‌یکی خیلی دراز. یکی دهانش بد بو است‌ یکی پاهایش. یکی ‌بی‌عرضه و خجول است ‌یکی پررو و بی‌حیا. یکی کثیف است ‌یکی بی‌ادب.

بخوانید  زن هم حالات مختلف دارد

یکی آداب مهمانداری را بلد نیست ‌یکی سواد ندارد. یکی تندخو است ‌یکی ‌پژمرده و افسرده. یکی سلیقه غذا پختن ندارد یکی ولخرجی میکند. یکی ‌پرخور است ‌یکی بی‌اشتها. یکی بد اخلاق است ‌یکی حسود. یکی تنبل ‌است ‌یکی بد زبان، یکی خودخواه است ‌یکی کینه ‌توز. و دهها از این قبیل ‌عیوب بزرگ و کوچک. هیچ زن و مردی پیدا نمیشود که یک یا چند عدد از این عیبها را نداشته باشد.

داشتن همسری فرشته صفت

مردها معمولا قبل از ازدواج زنی را در مغز خویش مجسم میسازند که دارای کلیه کمالات و از تمام بدیها منزه باشد و به اصطلاح خودشان ‌همسر ایده‌آل می نامند. و در نظر دارند با یک همچون دوشیزه فرشته صفتی ‌وصلت نمایند. و از این مطلب غفلت دارند که یک چنین زنی در جهان ‌خارج وجود ندارد. وقتی ازدواج کردند چون وجود خارجی همسرشان با صورت ذهنی همسر ایده‌آل کاملا مطابقت ندارد بنای ایراد و عیبجویی را میگذارند.

بخوانید  اختلال اضطراب اجتماعی ( فوبیای اجتماعی ) چیست و چگونه درمان می شود؟

خودشان را در ازدواج شکست‌ خورده و بدشانس می‌پندارند. از بدبختی و عدم موفقیت دائما آه و ناله دارند. همیشه در صدد عیبجویی و خرده‌گیری هستند. و در این باره حتی از عیبهای بسیار ناچیز و غیر قابل اعتنا نمیگذرند. آنقدر در مورد یک عیب کوچک فکر میکنند که مانند کوه‌ جلوه می‌کند. گاه گاه آنرا به رخ همسرشان کشیده تحقیرشان میکنند. یا پیش ‌دیگران از وی انتقاد مینمایند. بدینوسیله (کانون) مقدس زناشویی را متزلزل ساخته اسباب ناراحتی خودشان و همسرشان را فراهم میسازند.

نتیجه عیب جویی از همسر

نتیجه این عیب جوییها این میشود که زن قلباً مکدر خواهد شد، مهر وعلاقه‌اش رفته رفته کم میشود، نسبت ‌به زندگی و خانه‌داری و شوهرداری‌ دلسرد میگردد، پیش خود میگوید: چرا در خانه مردی که دوستم ندارد زحمت ‌بکشم؟ ممکن است در صدد تلافی بر آمده از شوهرش عیبجویی‌ کند.

در اینصورت رویشان به روی هم باز میشود و مرتبا از یکدیگر مذمت ‌و انتقاد میکنند و محیط خانه که باید محیط صفا و صمیمیت‌ باشد به صحنه ‌نزاع و عیبجویی و تحقیر تبدیل میگردد.

بخوانید  سلب آزادی از مرد نتیجه خوبی ندارد

اگر با همین وضع به زندگی ادامه دهند تا آخر عمر روز خوش‌ نخواهد داشت. زیرا خانه‌ای که صفا و صمیمیت و مهر و محبت نداشته‌ باشد جای آسایش و خوشی نیست. بعلاوه مردی که خودش را در ازدواج ‌شکست‌ خورده و بد شانس بداند و از این امر ناراضی باشد و زنی که مرتبا مورد تحقیر و عیب‌جوی‌ای قرار گیرد همواره در معرض ابتلای به امراض ‌خطرناک مخصوصا بیماریهای عصبی و روانی خواهند بود.

نتایج طلاق

اگر دامنه ‌نزاع و بدگویی بالا بگیرد و به طلاق و جدایی منجر شود معمولا زن و مرد هر دو بدبخت ‌خواهند شد مخصوصا اگر بچه‌دار باشند. زیرا چنین مردی اولا حیثیت و آبروی اجتماعی خویش را از دست‌ خواهد داد و در بین مردم یک‌ فرد هوسران و سبک مغز معرفی خواهد شد.

ثانیا در اثر ازدواج اول و طلاق ضررهای اقتصادی زیادی بر وی‌ وارد شده که جبران آنها آسان نخواهد بود. و برای ازدواج دوم نیز به ‌صرف بودجه زیادتری نیازمند است که تامین آن دشوار خواهد بود. با تحمل این ضررها بعید است‌ بآسانی بتواند وضع اقتصادی خویش را متعادل و روبراه سازد.

بخوانید  زندگی هزاران نشیب و فراز دارد

ثالثا معلوم نیست‌ بآسانی بتواند همسر مناسب و بی‌عیبی برای‌ خویش پیدا کند. زیرا اولا با توجه به سابقه بدی که در اثر ناسازگاری و طلاق همسر اولش پیدا کرده کمتر زنی حاضر میشود به او شوهر کند و ثانیا بر فرض اینکه همسری پیدا کرد معلوم نیست از همسر اولش بهتر باشد. البته امکان دارد که عیب مخصوص او را نداشته باشد لیکن خیلی ‌کم اتفاق میافتد بلکه اصلا امکان ندارد که بطور کلی بی‌عیب و نقص باشد.

همسر دومش نیز دارای عیب بلکه عیبهایی خواهد بود. وای چه بسا ازهمسر اولش به مراتب بدتر باشد. در آن صورت ناچار میشود هر جور هست‌ با او بسازد. کمتر مردی اتفاق میافتد که از ازدواج دومش کاملا راضی ب باشد. اما برای حفظ آبروی خویش ناچار است‌ بسازد. بسیار اتفاق افتاده که‌ مردی زن دومش را طلاق داده و بسراغ همسر اولش رفته است.

لطفا از همسرت عیب جویی مکن

آقای محترم چرا با عینک بدبینی و عیبجویی به همسرت نگاه میکنی ‌و به بعض عیوب کوچک و غیر قابل اعتنا آنقدر اهمیت میدهی که تدریجا بصورت یک عیب بزرگ غیر قابل اغماض در نظرت مجسم شود و زندگی را بر خودت و خانواده‌ات تاریک گرداند؟

بخوانید  وسواس فکری دقیقا چیست و چگونه درمان می شود؟
چرا فقط عیبهای همسرت را می‌بینی و از خوبیهایش صرف نظر میکنی؟

اگر با نظر انصاف و واقع بینی بنگری مزایا و خوبیهای فراوانی را در او خواهی یافت که بدیهایش را تحت الشعاع قرار خواهد داد. با توجه به آن‌ همه خوبی آن عیب کوچک اصلا عیب شمرده نمی‌شود. اسلام عیب جویی را یک صفت ‌بسیار زشت و زیان بخشی شناخته‌ جدا از آن نهی کرده است.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: ای کسانی که به زبان مدعی‌ اسلام هستید لیکن ایمان در قلبتان وارد نشده است، از مسلمانان بدگویی ‌نکنید و در صدد عیبجویی بر نیایید. هر کس از دیگران عیبجویی کند مورد عیبجویی خدا قرار خواهد گرفت. و چنین شخصی و لو در خانه‌اش باشد رسوا خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن