مقالات

قطع رابطه با مادر زن

قطع رابطه با مادر زن نه تنها کار را اصلاح نمی‌کند بلکه مشکلات را زیادتر و اوضاع را وخیم‌تر خواهد کرد. حتی ممکن است ‌به خودکشی یا قتل و جنایت منتهی شود.

عواقب قطع رابطه با مادر زن

  • قطع رابطه با مادر زن یک روش عقلائی نیست ‌بلکه غالبا نتیجه معکوس می‌دهد. زیرا محبت دختر و مادر یک پیوند طبیعی ‌است که قطع کردن آن به آسانی امکان پذیر نیست. چگونه مرد انتظار دارد دختری که سالها در دامن مادرش پرورش یافته و از مهر و محبت ‌بی‌شائبه‌ او برخوردار بوده و هنوز او را بهترین حامی و خیرخواه خویش می‌داند، به مجرد اینکه با یک مرد ناشناس پیمان زناشویی بست‌ بدون چون و چرا تسلیم او شود و زحمتها و محبتهای پدر و مادرش را یکسره نادیده بگیرد و بطور کلی با آنان قطع رابطه کند؟!
بخوانید  اختلال دوقطبی چیست؟

هرگز چنین امری امکان پذیر نیست. و اگر هم در اثر ناچاری چند روزی با آنها قطع رابطه کرد دوام پیدا نخواهد کرد. زیرا حرکت جبری ‌همیشگی نخواهد بود. تا مدتی ممکن است صبر و حوصله بخرج بدهد اما بالاخره بستوه آمده در موقع مقتضی عکس العمل شدیدی از خویش نشان‌ خواهد داد. ممکن است ‌به قصد انتقام، با خویشان ‌شوهرش ناسازگاری و اوقات تلخی کند و هر روز اسباب نزاع و کدورت ‌فراهم سازد. به علاوه خیلی بعید است که مرد بتواند بدین وسیله روابط مادر زنش را بکلی قطع کند.

قطع رابطه با مادر زن
  • بالاخره او از دخترش دست ‌بردار نیست. بلکه‌ همین امر باعث می‌شود که کینه و کدورتش زیادتر گردد و مستقیم و غیر مستقیم با دخترش تماس بگیرد و او را به ناسازگاری و اذیت و آزار تشویق کند. در این صورت ممکن است در اثر لجبازی و کینه‌توزی کار به ‌طلاق و جدایی بکشد. بسیاری از طلاقها در اثر همین لجبازیها و ستیزه‌گریهای غیر عقلائی بوجود آمده است.
  • از همه اینها گذشته، اصولا به نفع انسان نیست که با خویشان‌همسرش که می‌تواند از حمایت آنها برخوردار شود و از معاشرت و رفت وآمد با آنها استفاده کند بطور کلی قطع رابطه کند.
بخوانید  15 نشانه عزت نفس بالا و پایین

پس روش مذکور بر روی هم روش خوبی نیست و تا ضرورت اقتضا نکند نباید آن را انتخاب نمود. لیکن چاره کار منحصر به آن نیست ‌بلکه راه‌ دیگری نیز وجود دارد که معقول‌تر و اطمینان بخش‌تر بوده علاوه بر اینکه ‌ضرری ندارد غالبا با موفقیت توام است.

 لازم است دو نکته را یادآورشویم:

     1- مادر زن دشمن و بدخواه داماد نیست.

بلکه بر طبق ناموس طبیعت‌ باید دوستدارش باشد، چنانکه در اوائل ‌خویشاوندی غالبا چنین است. به علاوه، مقتضای محبتی که نسبت ‌به‌ دخترش دارد اینست که دامادش را نیز دوست داشته باشد زیرا سعادت و خوشبختی دخترش را در دست او می‌داند. پس اگر در زندگی داخلی آنها دخالت می‌کند مسلما قصد سوئی ندارد بلکه هر چه باشد از روی دلسوزی و خیرخواهی است. البته امکان دارد که دخالت‌های بیجا و پیشنهادهای نادرست و حتی ‌زیان بخشی داشته باشد لیکن آنهم در اثر نادانی و جهالت میباشد. نباید بنظر بدبینی به آنها نگاه کرد.

بخوانید  کارگاه های روانشناسی
       2- علاقه مادر و فرزند یک علاقه طبیعی است که قطع آن به آسانی امکان ‌پذیر نیست.

اگر کسی در صدد قطعش برآید چون بر خلاف ‌ناموس خلقت قدم برداشته آثار سوئی ببار خواهد آورد. اصولا وجهی‌ ندارد و دور از انصاف هم هست که انسان بخواهد رابطه مادر و دختر راقطع کند و در بین شان جدایی بیفکند. چنانکه مرد میخواهد با پدر و مادرش آزادانه رفت و آمد کند همسرش نیز اهل عاطفه است و دلش میخواهد با خویشانش معاشرت ‌داشته باشد.

بهترین راه حل ‌مشکل

با توجه به مطالب مذکور میتوان گفت که بهترین طریق حل این ‌مشکل اینست که با مادر زن بلکه سایر خویشان همسرش معاشرت و روابط حسنه داشته باشد و از آنها کاملا احترام کند. با زبان خوش ومهربانی سعی کند محبت آنها را جلب نماید. با نیکی و اظهار محبت دلشان ‌را بدست آورد. در کارها با آنها مشورت نماید. مشکلات زندگی را در میان ‌نهاده از فکر آنها استمداد کند. به پیشنهادها و راهنمایی‌های مفیدشان گوش ‌بدهد. از همسرش انتقاد نکند. کاری کند که آنها یقین داشته باشند که‌ نسبت ‌به دخترشان وفادار است و واقعا او را دوست دارد.

بخوانید  زن هم حالات مختلف دارد

اگر پیشنهاد نادرستی داشتند که انجام دادن آن صلاح نیست ‌یا برایش امکان ندارد بداند که قصد سوئی ندارند در اینصورت سعی کند با زبان خوش و دلیل و برهان ‌مفاسد آنرا برایشان اثبات کند، در رد پیشنهادشان به تندی و خشونت ‌یا بی‌اعتنائی متوسل نشود. حتی اگر از همسرش دلخوری داشت میتواند به‌ عنوان استمداد نه اعتراض مطلب را دوستانه با آنها در میان بگذارد و از نظریاتشان استفاده کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن