مقالات

عیب جویی و بدگویی از دیگران

یکی از صفات زشتی که در بین مردم شیوع دارد صفت عیب جویی و بدگویی از دیگران است. این صفت کثیف علاوه بر زشتی ذاتی که دارد مفاسد بیشماری را نیز ایجاد میکند، سبب بدبینی و سوءظن می‌شود، نفاق و دشمنی بوجود می‌آورد، مردم را بجان هم می‌اندازد، رشته‌های انس و مودت‌ را قطع میکند، صفا و صمیمیت را از بین می‌برد، کانون گرم خانوادگی را سرد می‌کند، در بین زن و مرد جدایی می‌افکند، باعث قتل و جنایت‌ می‌شود.

عیب جویی و بدگویی از دیگران

متاسفانه این عیب بزرگ به طوری در بین ما شایع شده که زشتی‌ خود را از دست داده است، نقل هر مجلس و زینت‌ بخش هر محفل و یک‌ سرگرمی رسمی بشمار می‌رود، کمتر مجلسی اتفاق می‌افتد که از کسی‌ بدگویی نشود، مخصوصا اگر مجلسی زنانه باشد، وقتی دو زن با هم برخورد نمودند بدگویی و ولنگاری شروع می‌شود، بدتر از همه اینکه گاهی دیگران را رها کرده به شوهران‌ یکدیگر مشغول می‌شوند.

بخوانید  هیچ کس بی عیب نیست

بالاخره عیب و نقصی برای شوهر دیگری پیدا کرده می‌گوید، حیف از تو خانم به این خوشگلی که شوهرت زشت وبد ترکیب است، شوهرت کوتاه قد یا سیاه رنگ یا لاغر اندام است، چرا به‌یک چنین مردی شوهر کردی؟ مگر پدر و مادرت از تو سیر شده بودند که‌ ترا به یک چنین مردی شوهر دادند؟ تو که صدها خواستگار داشتی، حیف‌ نبود به یک مرد بی‌سواد کوتاه فکر شوهر کنی و از تمام خوشیها محروم‌ گردی؟ نه سینما نه تفریح، پس چی؟

به نتیجه سخنان خود فکر نمیکنند

سخنان مذکور و صدها مانند اینها است که در بین خانمها رد و بدل‌ می‌شود. اصولا با این قبیل ولنگاریها عادت کرده‌اند، در آثار و نتائج‌ سخنانشان اصلا فکر نمی‌کنند، فکر نمی‌کنند که ممکن است‌ با یک جمله‌ کوتاه زنی از شوهرش دلسرد شده کار به طلاق و جدایی بلکه به قتل وجنایت منتهی شود.

اینگونه زنها واقعا شیطانی هستند به صورت انسان، دشمن آسایش‌ و خوشی خانواده‌ها هستند، همانند شیطان ایجاد نفاق و دشمنی و اختلاف‌ می‌کنند، کانونهای گرم زناشویی را به زندانهای تاریک و دردناک تبدیل‌ می‌سازند. چه باید کرد؟ اینهم یکی از صفات زشت و بی‌ادبی‌های اجتماع ما است، با اینکه اسلام شدیدا از این عمل نهی کرده ما حاضر نیستیم این‌ خوی پلید را از خود دور سازیم.

بخوانید  سرپرست خانواده

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: ای کسانیکه به زبان مدعی‌اسلام هستید لیکن ایمان در دلتان راه نیافته، از مسلمانها بدگویی نکنید ودر صدد عیبجویی نباشید. زیرا هر کس از مردم عیبجویی کند خدا نیز درعیوب او دقت‌ خواهد نمود، و در آن صورت رسوا خواهد شد و لو درخانه‌اش باشد.

این افراد دیو صفت‌ یکی از چند منظور را می‌توانند داشته باشند:

یا به قصد دشمنی و کینه‌توزی بدگویی میکنند تا خانواده‌ای را از هم‌ بپاشند، یا رشک و حسد به عیب جویی وادارشان میکند، یا منظورشان تفاخر و خودستایی است و به وسیله بدگویی از دیگران میخواهند خوبی خودشان‌ را جلوه دهند، یا به علت اینکه در خودشان عیب و نقصی سراغ دارند به‌ منظور عقده‌ گشایی انتقاد میکنند، یا قصدشان اغفال و فریب دادن خانم‌ ساده‌ لوحی است، یا منظورشان تظاهر به خیرخواهی و دلسوزی است.

گاهی هم جز سرگرمی و ارضای یک عادت کثیف نفسانی هدفی ندارند، به‌هر حال آنچه مسلم است اینکه قصد خیرخواهی و دلسوزی ندارند، این‌خوی زشتی که در بین زن و مرد ما کاملا رواج دارد آثار بسیار خطرناک وبدی در بردارد، چه دوستیهایی را بر هم زده! چه جنگ و ستیزه‌هایی بوجود آورده! چه زندگیهای گرمی را از هم متلاشی نموده و چه قتل و جنایتهایی رابوجود آورده است؟!

بخوانید  7 باور غلط درباره حملات پانیک (وحشت زدگی)

چاره کار چیست ؟

خانم محترم، اکنون که به مقاصد پلید این افراد پی بردی چاره کار بدست تو است، اگر به سعادت و خوشبختی خودت و شوهر و فرزندانت‌ علاقه داری مواظب باش تحت تاثیر القاآت این شیطانهای انسان نما قرار نگیری، گول دلسوزی‌های ظاهری آنها را نخور، یقین بدان که دوست تونیستند، بلکه دشمن سعادت و خوشبختی تو هستند، قصدشان اینست که ترا به بدبختی و سیه روزی بیندازند.

ساده لوح و زودباور و خوشبین نباش، با زیرکی و هوش مقاصد پلیدشان را دریاب، و به مجرد اینکه خواستند از شوهرت عیب جویی کنند جلوشان را بگیر، بدون ملاحظه و خجالت‌ بگو: اگرمیخواهید دوستی و رفت و آمدمان برقرار باشد بعد از این حق ندارید یک‌ کلمه درباره شوهر من بدگویی کنید، شوهرم را دوست دارم و هیچ عیبی هم‌ ندارد، کاری به زندگی و شوهر و فرزندان من نداشته باشید.

از گمراه کردنت مایوس می شوند

اگر این صراحت لهجه را از تو دیدند و فهمیدند به شوهر و فرزندانت علاقه‌ داری از گمراه کردنت مایوس میگردند و برای همیشه از شر ولنگاریها و بدگویی‌های آنها راحت می‌شوی. فکر نکن رنجیده خاطر می‌شوند و رفاقتتان برهم می‌خورد، زیرا اگر دوست واقعی باشند نه تنها رنجش پیدا نمی‌کنند بلکه از تذکرات خردمندانه تو متنبه شده تشکر می‌نمایند، و اگر دشمنانی هستند بصورت دوست، همان به که رفت و آمد را ترک کنند، و اگر دیدی حاضر نیستند دست از این خوی پلید بردارند صلاحت در اینست که بطور کلی با آنها قطع رابطه کنی. زیرا دوستی و معاشرت با آنها ممکن است‌ بدبختی و سیه‌ روزی ترا فراهم سازد.

بخوانید  خوش اخلاقی برای همه لازم است
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن