مقالات

شکرگزاری یک اخلاق پسندیده است

پول پیدا کردن کار آسانی نیست، هزاران زحمت و دردسر دارد، انسان مآل را برای رفاه و آسایش خویش میخواهد و ذاتا بدان علاقه‌ مند است، اگر به کسی احسان کرد و مالی را که به ریشه جانش بسته است در اختیار او قرار داد انتظار دارد قدردانی کند، شکرگزاری یک اخلاق پسندیده است اگر مورد سپاسگزاری قرار گرفت تشویق میشود، به احسان و نیکوکاری راغب میگردد، نه تنها نسبت‌ به این شخص احسان بیشتری خواهد کرد بلکه به مطلق نیکی علاقه‌مند میگردد، به حدی که ممکن است کم کم به صورت یک عادت ثانوی و یک خوی طبیعی تبدیل شود و مشتاق احسان و کار خیر گردد.

افزایش نعمت بعد از سپاسگزاری

اما اگر قدرش را نشناختند و احسانش را نادیده گرفتند به کار خیر بی‌رغبت میشود، پیش ‌خود میگوید: حیف نیست که به این مردم نمک نشناس احسان کنم و اموالم‌ را در اختیارشان بگذارم؟ حق شناسی و شکرگزاری یک اخلاق پسندیده است ، و بزرگترین رمز جلب احسان میباشد، حتی خداوند بزرگ‌ هم که نیازی به دیگران ندارد سپاسگزاری از نعمتهایش را شرط ادامه ‌نعمت‌ شمرده میفرماید: «اگر سپاسگزاری کنید نعمتهایم را افزون میکنم ».

بخوانید  بزرگترین رمز زن‌ داری

خانم محترم از همسرت قدردانی کن

خانم محترم، شوهر شما نیز یک بشر عادی است، از قدردانی‌ خوشش میآید، هزینه زندگی را تامین میکند، حاصل دسترنج‌ خویش را در طبق اخلاص نهاده رایگان تقدیم شما میکند، این عمل را یک وظیفه‌ اخلاقی و شرعی محسوب میدارد، و از انجام دادن آن لذت می‌برد، لیکن از شما انتظار دارد که وجودش را مغتنم شمرده از کارهایش قدردانی کنید، هر گاه اسباب و لوازم زندگی را خریداری نموده به منزل آورد اظهار سرور و خوشحالی نمایید، و سپاسگزاری کنید، هر گاه برای تو یا فرزندانت‌ کفش و لباس یا چیز دیگری آورد فورا از دستش بگیر و اظهار خورسندی‌ کن، چه مانع دارد بگویی: متشکرم؟

شکرگزاری یک اخلاق پسندیده است

اگر پول توجیبی گرفتی قدردانی کن، مواظب باش کارهایش را کوچک مشماری، بی‌اعتنائی و مذمت نکنی، نادیده نگیری، اگر کارهایش را مورد توجه قرار داده تشکر کردی احساس غرور و شخصیت میکند، به زندگی و خرج کردن تشویق میشود، باز هم‌ سعی میکند توجه شما را بسوی خویش جلب کند و به وسیله احسان دلتان‌را بدست آورد، اما اگر کارهایش را کوچک شمردی و به نظر بی‌اعتنائی‌نگاه کردی دلسرد میشود، پیش خود میگوید: حیف نیست زحمت‌ بکشم وحاصل دسترنجم را خرج افراد نمک نشناسی کنم که قدرم را نمیدانند واحسانهایم را کوچک میشمارند، رفته رفته به خانه و زندگی بی‌علاقه‌میگردد، تا بتواند از زیر بار خرج کردن شانه خالی میکند، به کسب و کار بی‌رغبت میشود، ممکن است‌ به فکر خوشگذرانی بیفتد، اموالش را خرج‌ دیگران کند، مرد بیچاره به یک تعریف خالی و تشکر مفت و مجانی دلخوش‌ است از این هم دریغ دارید؟!

بخوانید  7 باور غلط درباره حملات پانیک (وحشت زدگی)

روش های شوهر داری

اگر یکی از خویشان یا دوستان یک جفت جوراب بی‌ارزش یا دسته گل بی‌قابلیت‌ بشما تقدیم نمود صدها مرسی متشکرم را نثارش میکنید لیکن احسانهای دائمی شوهرتان را به روی مبارک نیاورده از یک اظهار تشکر بی‌مایه هم دریغ میکنید؟! راه و رسم شوهرداری چنین نیست. اصلا منافع شخصی خودتان‌ را تشخیص نمیدهید، تکبر و خودخواهی بلای بزرگی است، گمان میکنید اگر تشکر کنید کوچک میشوید در صورتی که بر محبوبیت‌ شما افزوده‌ میشود، حق شناس و با ادب شناخته میشود.

امام صادق علیه السلام فرمود: «بهترین زنهای شما زنی است که‌وقتی شوهرش چیزی آورد سپاسگزاری کند و اگر نیاورد راضی باشد ».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن