مقالات

شوهرت را دلداری بده

دشواری زندگی بر دوش مرد است. مخارج خانواده را به هر طور شده باید تامین کند، در خارج منزل با صدها مشکل مواجه میشود، ممکن‌ است مورد توهین یا توبیخ رئیس قرار بگیرد، ممکن است‌ با اذیت و کارشکنی همکارانش برخورد کند، ممکن است‌ به کسادی بازار و عدم درآمد برخورد نموده باشد، ممکن است‌ شغل‌ مناسبی پیدا نکند، گرفتاریهای مرد یکی دو تا نیست، در زندگی روزمره با صدها از این قبیل حوادث برخورد میکند، آنهم نه یک مرتبه و دو مرتبه‌ بلکه دائما و پیوسته. خانم محترم شوهرت را دلداری بده .

کمتر اتفاق میافتد روزیکه ناراحتی تازه‌ای نداشته‌ باشد، بیخود نیست که عمر مردها غالبا کوتاهتر از زنهاست. آخر اعصاب‌ یکنفر چقدر میتواند حوادث و ناراحتی‌ها را تحمل کند! انسان در اینگونه مواقع احتیاج شدیدی دارد به شخص دلسوزمهربانی که دلداریش بدهد و روح و اعصابش را تقویت کند.

شوهرت را دلداری بده

خانم گرامی، شوهر شما دلسوز ندارد، احساس غربت و تنهایی‌ میکند، از مشکلات فرار نموده به محیط خانه و شما پناه میآورد، به‌ دلجویی های تو نیازمند است، اگر با روی درهم کشیده و اوقات تلخ وارد منزل شد و آثار ناراحتی را در چهره‌اش مشاهده نمودی سلام و تعارف تواز همه روزها گرمتر باشد، اسباب استراحت و غذا و چای او را زود فراهم‌ کن، درباره موضوعات دیگر اصلا صحبت نکن، ایراد نگیر، تقاضا نکن، از گرفتاریهای خودت شکایت و درد دل نکن، بگذار خوب استراحت کند، اگر گرسنه است‌ سیر شود، اگر سرما خورده گرم شود، اگر گرما خورده‌ خنک شود، آنگاه که از خستگی در آمد و اعصابش راحت‌شد با زبان‌خوش سبب ناراحتی‌اش را بپرس اگر دیدی باز هم میل ندارد صحبت کند اصرار نکن.

بخوانید  نقش والدین بر نحوه‌ی تربیت کودکان

گوش شنوا داشته باش

اگر شروع به درد دل کرد خوب گوش‌ بده، تمام حواست پیش او باشد، از خنده بیجا جدا اجتناب کن، بلکه از شنیدن عوامل ناراحتی او اظهار تاسف کن، طوری وانمود کن که بیش از خودش از عوامل گرفتاری او اندوهگین هستی، با اظهار محبت و دلسوزی زخمهای دلش را مرهم‌ بگذار، با نرمی و ملایمت دلداریش بده، موضوع را در نظرش کوچک وبی‌اهمیت جلوه بده.

او را در قبال حل مشکل تشجیع کن. بگو: اینگونه‌ حوادث از لوازم لا ینفک زندگی است و برای همه کس اتفاق میافتد، چندان مهم نیست، انسان میتواند با نیروی صبر و استقامت‌ بر مشکلات‌ پیروز گردد، اما به شرط اینکه خودش را نبازد، اصولا مردانگی وشخصیت انسان در اینگونه موارد ظاهر میشود، غصه نخور، صبر و کوشش‌ کن تا مشکل حل شود، اگر احتیاجی به راهنمایی دارد و راهی به نظرت‌ میرسد پیش پایش بگذار و اگر راه صحیحی به نظرت نرسید پیشنهاد کن‌ با یکی از دوستان یا خویشان عاقل و خیر خواه مشورت کند.

بخوانید  دست از داشتن توقعات بیجا بکشید

پیمان زناشویی ات را محکم کن

خانم محترم، شوهرت در مواقع گرفتاری به مهربانیها و دلجوییهای‌ تو نیازمند است. باید بداد او برسی و مانند یک پرستار مهربان بلکه یک‌ روانپزشک دلسوز از او دلجویی کنی، از این بالاتر بگویم، باید شخصیت‌ خویش را به اثبات رسانی و شوهرداری کنی، آری پرستار و روانپزشک‌ کجا میتوانند مانند یک بانوی فداکار شوهرداری کنند؟ غافلی که مهربانی ها و دلداریهای تو چه اثر معجز نمایی در روح شوهرت میگذارد! دل واعصابش را آرام میکند، به زندگی دلگرم میشود، برای مبارزه با مشکلات‌ آماده میگردد، می‌فهمد که در این جهان تنها و بی کس نیست، به وفا وصمیمیت تو اطمینان پیدا میکند، دوستدار و عاشق تو و اخلاقت میشود، پیمان زناشویی شما استوار و محکم میگردد.

حضرت صادق علیه السلام فرمود: «در دنیا چیزی بهتر از همسر شایسته وجود ندارد. زنی که شوهرش از دیدار او مسرور و شاد گردد».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن