مقالات

سلب آزادی از مرد نتیجه خوبی ندارد

مرد باید در کسب و کار آزادی عمل داشته باشد تا بتواند بر طبق ذوق و سلیقه خویش کوشش و جدیت کند، اگر کسی بخواهد او را محدود و کنترل کند ناراحت‌ شده به شخصیتش لطمه‌ وارد می‌شود، زن دانا و با هوش در کارهای عادی شوهرش دخالت نمی‌کند و در صدد نیست تمام اعمالش را تحت نظر بگیرد، زیرا می‌داند که  سلب ‌آزادی از مرد نتیجه خوبی ندارد ، بلکه ممکن است‌ باعکس العمل شدید او مواجه شود.

سلب آزادی از مرد نتیجه خوبی ندارد

مردان عاقل و با تجربه احتیاجی به مراقبت ندارند، زیرا عواقب‌ امور را می‌سنجند، فکر نکرده در کاری اقدام نمی‌کنند، فریب نمی‌خورند، می‌توانند مصالح خویش را تشخیص دهند، دوست و دشمن را می‌شناسند، لیکن همه مردها چنین نیستند، در بین آنها افراد ساده‌ لوح و زودباوری پیدا می‌شوند که ممکن است تحت تاثیر دیگران قرار بگیرند، فریب دشمنان‌ دوست نما را بخورند.

بخوانید  همه چیز درباره داروهای ضد افسردگی

در بین مردم شیادانی پیدا می‌شوند که در کمین اینگونه افراد هستند، به صورت خیرخواهی در دامشان می‌افکنند، بلکه طبع سرکش‌ انسان و محیط فاسد و آلوده اجتماع برای انحراف افراد کفایت می‌کنند، بیچاره غافل وقتی به خود می‌آید که در دام فساد گرفتار شده، آنگاه کار از کار گذشته و فرار از دام کار دشواری است.

تحت نظر گرفتن دورادور همسر

شما اگر نظری به اطراف خویشتن بیفکنید دهها از این افراد بیچاره و ساده را پیدا می‌کنید که بدون قصد در دام فساد و بدبختی گرفتار شده‌اند، هیچیک از آنها نمی‌خواسته بدین بلاها آلوده گردد، لیکن بدون‌ اینکه توجه داشته باشد و عاقبت امر را بسنجد طعمه محیط فساد گشته است. از این رهگذر است که اینگونه مردها احتیاج به مراقبت دارند، اگر یک فرد خیرخواه و دانا اعمالشان را تحت نظر بگیرد به صلاح واقعی آنها است.

بهترین کسی که می‌تواند این وظیفه سنگین را بر دوش بگیرد همسر اوست، یک بانوی دانا و با تدبیر می‌تواند با رفتار خیرخواهانه وعاقلانه‌اش بزرگترین خدمت را نسبت‌ به شوهرش انجام دهد، اینگونه‌ خانمها باید توجه داشته باشند که صلاح نیست‌ به طور رسمی در کارهای‌ شوهرشان دخالت و امر و نهی کنند بدین جهت کنترل‌ شدید او ممکن است عکس العمل نامطلوبی داشته باشد، لیکن اگر دانا وعاقل باشد می‌تواند به طور غیر رسمی و از دورا دور معاشرتها و رفت وآمدهای شوهرش را تحت نظر بگیرد.

بخوانید  7 باور غلط درباره حملات پانیک (وحشت زدگی)

در اینجا زن دو وظیفه دارد:

اولا باید در زندگی داخلی و اخلاق خودش و اوضاع‌ عمومی منزلش بررسی کامل به عمل آورد

ببیند چه علتی باعث‌ شده که شوهرش از خانه که محل آسایش و امن و امان و کانون گرم محبت‌ است‌ بیزار شده و به مراکز فساد روی آورده است، مانند یک قاضی با انصاف علت قضیه را کشف کند آنگاه در صدد اصلاح بر آید، شاید بد اخلاقی و ستیزه‌ جویی یا ایراد و غرغر خانم علت قضیه باشد، شاید اوضاع خانه‌اش درهم و برهم است

این قبیل عیبهاست که مرد را نسبت‌ به خانه و زندگی بی‌علاقه‌ می‌کند به طوری که برای فراموش کردن عقده‌های روحی خویش دنبال‌ ولگردی و سرگرمیهای ناروا می‌رود. در صورت لزوم می‌تواند از خود مرد تحقیق کند و عقده‌های روحی او را دریابد.

اگر زن عیوب خویش را برطرف ساخت و خانه را به صورت‌ دلخواه شوهرش در آورد می‌تواند به موفقیت‌ خودش امیدوار باشد، در آن‌ صورت مرد کم کم به خانه و زندگی علاقه پیدا می‌کند و خواه ناخواه‌ مجذوب خوش اخلاقی و مهربانیهای همسرش قرار می‌گیرد و از مراکز فساد دور می‌گردد.

بخوانید  شکرگزاری یک اخلاق پسندیده است
دومین وظیفه‌اش اینست که تا می‌تواند نسبت‌به شوهرش اظهارمحبت کند

با نرمی و ملایمت پند و اندرزش دهد، با مهربانی و دلسوزی‌ نتیجه معاشرتهایش را تشریح کند، حتی التماس و گریه و زاری کند، بگوید: از صمیم قلب ترا دوست دارم، به وجود شوهری مثل تو افتخارمی‌کنم، وجود ترا بر همه چیز ترجیح می‌دهم، تا پای جان به فداکاری وهمکاری حاضرم، فقط یک غصه در دل دارم که چرا مرد به این خوبی در فلان مجلس فساد شرکت می‌کند یا با فلان کس رفت و آمد دارد یا به فلان‌ عمل بد عادت کرده است، این قبیل اعمال برای شخصی مثل شما زیبنده‌ نیست، خواهشمندم دست از این عمل برداری، آنقدر التماس و اصرار کند تا دل مرد را مسخر گرداند.

ممکن است مرد به اخلاق و عادات زشت‌ خو گرفته باشد و بزودی‌ تحت تاثیر قرار نگیرد لیکن در هر حال زن نباید مایوس شود، باید بردباری‌ و استقامت‌ بیشتری به خرج دهد، و با تصمیم قاطع در تعقیب هدف کوشش‌نماید.

بخوانید  اداره جهان در اختیار ما نیست

قدرت نفوذ زن

زن قدرت و نفوذ عجیبی دارد، در هر موضوعی تصمیم بگیرد پیروزمی‌شود، به هر طرف بخواهد شوهرش را می‌برد، اگر تصمیم بگیرد شوهرش را از وادی انحراف نجات دهد حداقل صدی هشتاد شانس‌ موفقیت دارد، اما به شرط اینکه عاقل و با تدبیر و کاردان باشد.

به هر حال، تا می‌تواند نباید به تندی و خشونت و قهر و دعوا متوسل شود، مگر اینکه نرمی و ملایمت را بی‌نتیجه بداند، در صورتی که‌ چاره‌ای نباشد می‌تواند به هر طریقی که امید موفقیت دارد، حتی قهر ودعوا متوسل شود، لیکن باز هم آری نگهداری و مراقبت از مرد یک نوع شوهرداری است وشوهرداری وظیفه زن است، چون کار مهم و دشواری بوده رسول خداصلی الله علیه و آله آن را در ردیف جهاد قرار داده فرمود: جهاد زن اینست که خوب شوهرداری کند .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن