مقالات

سعی کن خوش اخلاق باشی

بامداد که از منزل خارج‌ میشوید تا دوباره برگردید ممکن است ‌با دهها ناملایم-کوچک یا بزرگ – برخورد نمایید. و در میدان زندگی و صحنه کسب و کار، که به میدان نبرد بی‌شباهت نیست، با مشکلات فراوانی مواجه شوید. سعی کن خوش اخلاق باشی .

اداره جهان در دست ما نیست

دنیا در مسیر معین و بر طبق نقشه منظمی می‌چرخد. حوادث‌ روزگار با نظم و ترتیب مرموز یکی پس از دیگری خودنمایی میکند. وجود ناچیز ما در این جهان پهناور به منزله ذره کوچکی است که هر لحظه به‌ سویی حرکت و با ذرات دیگر در تصادم است. اداره جهان دست ما نیست و حوادث گیتی بر طبق میل ما واقع نمی‌شوند.

سعی کن خوش اخلاق باشی

برای پیدا کردن تاکسی ‌لنگ شده‌اید، فلان کس به شما توهین نموده، مورد عیبجویی و سرزنش ‌قرار گرفته‌اید، فلان کس در کسب و کار با شما رقابت کرده، رئیس ومافوق تان ایراد و بهانه ‌جوی‌ای میکند. چک فلان آدم بد حساب برگشت ‌خورده. معلوم نیست ‌سفته فلان شخص وصول شود یا نه. طلبکار در وصول‌ مطالباتش پافشاری میکند. و دهها بلکه صدها از این قبیل حوادث کوچک‌ و بزرگ که خواه ناخواه برای هر کسی اتفاق میافتد.

بخوانید  فواید مدیتیشن (ذهن آگاهی)

در خانه زور آزمایی نکن

ممکن است از وجود ناملایمات چنان خشمگین و ناراحت ‌شوید که مانند بمب آتش  زا هر لحظه در معرض انفجار باشید. به چرخ گردون و مردم متجاوز که زورتان نمی‌رسد، اما وقتی به خانه وارد میشوید میخواهید قدرت نمایی کنید و انتقام چرخ و فلک و مردم کج رفتار را از زن و فرزند بیگناهتان گرفته بد ینوسیله دق دلی خالی کنید.

گویا عزرائیل وارد خانه شده است. بچه‌ها مانند موش فرار میکنند، خدا نکند کوچکترین بهانه‌ای بدستش بیفتند. غذا شور یا بی‌نمک باشد، چای آماده و حاضر نباشد، یکی از بچه‌ها سر و صدا کند، وضع منزل نامرتب ‌باشد، حرف ناپسندی از دهان همسرش بیرون بیاید، وا مصیبتا آقا همانند بمبی منفجر خواهد شد. به سر این داد میزند، به آن یکی دشنام میدهد، آن‌ یکی را میزند، با این اوقات تلخی میکند.

اثرات بد اخلاقی در خانه

 بدینوسیله محیط با صفای خانه را که به منظور استراحت ‌بدانجا پناه آورده بود به صورت جهنم سوزانی تبدیل خواهد ساخت. در آن دوزخ خود ساخته، هم خودش خواهد سوخت ‌هم زن و فرزند بیگناهش. اگر بچه‌ها بتوانند از آن محیط رعب و وحشت‌ فرار نموده در کوچه و خیابان سرگردان میشوند. و الا خدا خدا میکنند که‌ مالک دوزخ زودتر از منزل خارج گردد تا از شرش خلاص شوند.

بخوانید  فکر و ذهن نیاز به سم زدایی دارند

وضع رقت ‌بار و سرنوشت ‌شوم یک چنین خانواده‌ای بخوبی ‌روشن است. همیشه دعوا و اوقات تلخی برپاست. آب خوش از گلویشان ‌پایین نخواهد رفت. وضع منزل رضایت ‌بخش نخواهد بود. زن از محیط منزل و دیدن صورت عبوس شوهر بیزار خواهد بود. زنیکه همواره با بد اخلاقیهای شوهر مواجه باشد چگونه میتواند به زندگی دلگرم باشد و از روی عشق و علاقه خانه‌داری و شوهرداری کند؟

اثرات بد اخلاقی بر تربیت فرزندان

از همه بدتر وضع دلخراش و سرنوشت ‌خطرناک اطفالی است که‌ در چنین محیط ناگواری پرورش می‌یابند. اوقات تلخیها و ناسازگاریهای ‌دائمی پدر و مادر بدون تردید در روح حساس آنها اثر بدی خواهد گذاشت.

غالبا افرادی تندخو، عصبانی مزاج، بد بین، کینه‌توز، متعدی، پژمرده تربیت ‌خواهند شد. چون به محیط خانه و زندگی دلخوشی ندارند به ولگردی پناه‌ میبرند. در نتیجه، ممکن است در دامهای گوناگون فساد که به وسیله شیادان ‌اجتماع برای منحرف کردن اینگونه افراد نهاده شده گرفتار شوند و برای‌ همیشه بدبخت گردند. حتی امکان دارد برای حل عقده‌های درونی خویش، دست‌  به کارهای بسیار خطرناکی از قبیل قتل و جنایت و دزدی و خودکشی بزنند.

بخوانید  زوجین باید در زندگی دارای گذشت باشند
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن