مقالات

سرپرست خانواده

عنوان سرپرست خانواده به یکی از اعضای خانوار که در خانواده با این مسئولیت شناخته می شود اطلاق می گردد. در صورتی که اعضای خانوار قادر به تعیین سرپرست خود نباشند مسن ترین عضو خانوار به عنوان سرپرست خانوار شناخته می شود. در خانواده معمولا پدر سرپرست خانوار می باشد و در صورت نبود پدر (فوت طلاق و…) مادر سرپرست خانوار محسوب می شود. در گذشته خانواده هایی که با سرپرستی زنان اداره می شد در جامعه به خانواده « بی سرپرست » شهرت داشتند. متاسفانه هنوز هم در برخی موارد از این ادبیات نادرست استفاده می شود.

رکن اصلی خانواده

زن و شوهر دو رکن بزرگ خانواده هستند لیکن مرد بدان جهت که‌ آفرینش ویژه‌ای دارد و از جنبه تعقلات قوی‌تر است رکن بزرگ و سرپرست‌ خانواده محسوب میشود. خداوند بزرگ نیز او را به عنوان قیم و سرپرست‌ خانواده شناخته‌ در قرآن کریم میفرماید: مردها سرپرست زنان میباشند، زیرا خدا بعض‌ کسان را بر بعض دیگر برتری داده است . چون بدین مقام شناخته شده طبعا وظائف سنگین‌تر و دشوارتری‌ هم خواهد داشت.

بخوانید  بدبینی ریشه بیشتر نزاعهای خانوادگی

اوست که میتواند با تدبیرات عاقلانه خویش خانواده را به بهترین‌ وجه اداره کند و اسباب خوشبختی و سعادت آنان را فراهم سازد و محیط خانه را همانند بهشت‌ برین مرتب و منظم گرداند، و همسرش را به صورت‌ فرشته‌ای در آورد.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: مرد سرپرست‌ خانواده‌ است و هر سرپرستی نسبت‌ به زیر دستانش مسؤولیت دارد .

مرد سرپرست خانواده

مردی که مدیر خانواده است‌ باید بدین نکته توجه داشته باشد که زن نیز انسانی است مانند مرد. خواسته‌ها و آرزوها و حق حیات و آزادی‌ دارد. باید بداند که زن گرفتن به معنای برده گرفتن نیست‌ بلکه به معنای‌ انتخاب شریک در زندگی و یار و مونس گرفتن است. باید به خواسته‌های‌ درونی و آرزوهای او نیز توجه داشته باشد . چنان نیست که مرد مالک‌ مطلق زن و مطلق العنان باشد. زن نیز حقوقی بر گردن شوهر دارد.

خداوند بزرگ در قرآن مجید میفرماید: همانطور که زنها نسبت‌ به‌ شوهرانشان وظائفی دارند حقوقی هم بر گردن آنها دارند و مردان را بر آنها برتری هست .

بخوانید  وسواس فکری دقیقا چیست و چگونه درمان می شود؟
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن