مقالات

زندگی هزاران نشیب و فراز دارد

دنیا برای هیچ کس یکسره نمیرود، و چرخ روزگار همیشه بر طبق‌ دلخواه نمی‌چرخد، زندگی هزاران نشیب و فراز دارد، ممکن است انسان‌ به بیماری سختی مبتلا شود، ممکن است‌ بیکار و خانه‌ نشین گردد، ممکن‌ است مآل و ثروتش را از دست داده تهیدست‌ شود، و صدها از این قبیل‌ حوادث که برای همه کس امکان وقوع دارد.

در همه حال با هم باشید

زن و شوهری که دست‌ بیعت را به هم داده پیمان زناشویی را امضا میکنند بدان منظور است که در همه حال با هم و یار و غمخوار همدیگر باشند، باید پیمان زناشویی چنان استوار و رشته الفت و محبت‌ به قدری‌ نیرومند باشد که در همه حال بر سر عهد و پیمان خویش باقی بمانند، در خوشی و ناخوشی با هم باشند، در بیماری و سلامتی، در حال وسعت و تنگدستی با هم باشند.

زندگی هزاران نشیب و فراز دارد

خانم محترم، اگر روزگار با شوهرت نساخت و تهیدست‌ شد مباداغمی بر غمهایش بیفزایی و بنای ایراد و ناسازگاری را بگذاری. اگر به‌ بیماری سختی مبتلا شد و مدتی در خانه یا بیمارستان بستری گشت رسم‌ وفاداری و انسانیت چنان است که مانند سابق بلکه بیشتر اظهار محبت‌ نموده با کمال صفا از وی پرستاری کنی، از پرستاری و خرج کردن دریغ‌ نکن، اگر شوهرت ندارد لیکن تو داری باز هم از اموال خودت برای بهبود او خرج کن .

بخوانید  خانه داری شغل بسیار آبرومند

اگر تو مریض میشدی او تا قدرت داشت از مآل خودش برای‌ معالجه تو صرف میکرد تا بهبود حاصل کنی، اکنون که او ندارد لیکن تو داری آیین وفاداری و عاطفه اقتضا دارد که اموالت را در راه او صرف‌ کنی، اگر در این موقعیت‌ حساس بدادش نرسیدی ترا یک زن بی‌وفا وخودخواهی می‌شمارد که مآل دنیا را بر وجود شوهر ترجیح میدهد، در اینصورت مهر و علاقه‌اش نسبت‌ به تو کم میشود، و حتی ممکن است‌ به‌ قدری دلسرد شود که ترا لائق مقام همسری ندانسته طلاق را ترجیح دهد.

صبور باشید

خانم محترم، مواظب باش در مواقع سختی انسانیت و عاطفه را ازدست ندهی، اگر شوهرت به بیماری سختی مبتلا شد که تا آخر عمردامنگیر اوست‌ یا به زندان محکوم شد مبادا با زور قانون طلاق بگیری و او و فرزندانت را تنها و بی‌سرپرست رها کرده کنار بکشی، آیا وجدانت‌ راضی میشود که شوهر بیچاره‌ات را که در ایام خوشی با هم بوده‌اید اکنون‌ که درمانده گشته تنها رها کرده بروی؟ از کجا که خودت چند روز دیگر به‌ همین بلا گرفتار نشوی؟

بخوانید  مذمت و بد گویی از دیگران

بر فرض اینکه طلاق گرفتی و شوهری هم پیدا کردی از کجا که برایت‌ بهتر بشود؟ دست از خودخواهی و هوسبازی‌ بردار. از خود گذشتگی و فداکاری بخرج بده، عاطفه و وجدان داشته باش، برای رضای خدا و برای حفظ حیثیت و شرافت‌ خودت با شوهر و فرزندانت‌ به هر حال بساز، بردباری و صبر داشته باش، فرزندانت را خوب تربیت کن و عملا به آنها درس فداکاری و سازگاری بیاموز، ومطمئن باش که در دنیا و آخرت بهترین پاداش را خواهی داشت، زیرا این‌عمل تو بهترین مصداق شوهرداری است که در ردیف جهاد قرار داده شده است. پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: «جهاد زن در اینست که‌خوب شوهرداری کند».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن