مقالات

زندگی مشترک زناشویی

هر پسر و دختری که به سن رشد و بلوغ می‌رسند بزرگترین‌ آرزویشان اینست که ازدواج کنند، با تاسیس زندگی مشترک زناشویی ، استقلال و آزادی بیشتری بدست آورند، یار و مونس مهربان و محرم رازی‌داشته باشند. آغاز زندگی سعادتمندانه خویش را از زمان ازدواج حساب‌ می‌کنند و برایش جشن می‌گیرند.

زندگی مشترک زناشویی

زن برای مرد آفریده شده و مرد برای زن، و مانند مغناطیسی یکدیگر را جذب می‌کنند. زناشویی و تاسیس زندگی‌مشترک خانوادگی یک خواسته طبیعی است که غرائزش در وجود انسانها نهاده شده است. و این خود یکی از نعمتهای بزرگ الهی است. راستی به‌غیر از کانون گرم خانوادگی کجا را سراغ دارید که برای جوانان پناهگاه‌ مطمئنی باشد؟

خانه جایگاه عشق و محبت

علاقه به خانواده است که جوانان را از افکار پراکنده واضطرابهای درونی نجات می‌دهد. در آنجاست که می‌توانند یار و مونس‌ با وفا و مهربانی پیدا کنند که در شدائد و گرفتاریها یار و غمگسارشان‌ باشد. پیمان مقدس زناشویی رشته‌ای است آسمانی که دلها را بهم پیوند می‌زند، دلهای پریشان را آرامش می‌دهد افکار پراکنده را به یک هدف متوجه می‌سازد. خانه، جایگاه عشق و محبت، کانون انس و مودت وبهترین آسایشگاه است.

بخوانید  هدف از خلقت زن و مرد

خداوند بزرگ در قرآن مجید از این نعمت‌ بزرگ یاد کرده‌ می‌فرماید:

  1. یکی از آیات خدا اینست که از خود شما برایتان همسران آفرید تا با آنها انس بگیرید و آرامش خاطر پیدا کنید، و در میانتان دوستی و مهربانی افکند. و در این موضوع برای اندیشمندان آیات و نشانه‌هایی‌است.
  2. پیغمبر اسلام فرمود: مردی که زن نداشته باشد مسکین و بیچاره‌ است، گر چه ثروتمند باشد. و زنی که شوهر نداشته باشد مسکین و بیچاره‌ است گر چه ثروتمند باشد.
  3. حضرت صادق علیه السلام از مردی پرسید: همسر داری؟ عرض‌کرد: نه. فرمود: دوست ندارم یک شب بی‌ همسر بمانم گر چه مالک تمام دنیا باشم.
  4. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: بنائی در اسلام پایه گذاری‌ نشده که نزد خدا محبوبتر و عزیزتر از ازدواج باشد.
زندگی مشترک زناشویی

آری خدای مهربان یک چنین نعمت گرانبهایی را به بشر عطا کرده‌ است لیکن افسوس و صد افسوس که از این نعمت‌ بزرگ قدردانی نمی‌کند و چه بسا، بواسطه نادانی و خودخواهی، همین کانون مهر و مودت‌ را به صورت یک زندان تاریک بلکه جهنم سوزانی تبدیل می‌سازد. در اثرجهالت و نادانی بشر است که محیط نورانی و با صفای خانواده به صورت‌ زندان دردناکی تبدیل می‌شود که اعضاء خانواده ناچارند تا آخر عمر در آن‌ زندان تاریک بسر برند یا پیمان مقدس زناشویی را متلاشی سازند.

بخوانید  وسواس چیست؟ انواع وسواس های فکری و عملی

تبدیل شدن محیط خانواده به زندان

آری اگر زن و شوهر به وظیفه خویش آشنا باشند و عمل کنند محیط خانه مانند بهشت‌ برین با صفا و نورانی می‌گردد. و اگر اختلاف و کشمکشهای خانوادگی به میان آمد محیط خانه به صورت یک زندان‌ حقیقی تبدیل خواهد شد. اختلافات خانوادگی علل و عوامل مختلفی دارد. از قبیل عوامل‌ اقتصادی، تربیت‌ خانوادگی زن یا شوهر، محیط زندگی، دخالت‌های بی جای‌ پدر و مادر زن و شوهر یا سایر بستگان آنها. و دهها چیز دیگر.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن