مقالات

دخالتهای بی جای مادر زن

یکی از اموری که بین زن و شوهر را بهم می‌زند و آسایش و خوشی را از خانواده‌ها سلب می‌کند و حتی گاهی باعث طلاق بلکه قتل و جنایت می‌شود مزاحمت‌ها و دخالتهای بی جای مادر زن است.

انتخاب داماد عاری از عیب

مادر زن قبل از اینکه دخترش را شوهر دهد دامادی را در مغز خویش مجسم می‌نماید که دارای تمام کمالات و خوبیها بوده و از کلیه‌ نواقص و بدیها منزه باشد. انتظار دارد یک چنین جوان ایده‌آلی که به طور حتم نصیب خودش نیز نشده از دخترش خواستگاری کند و او را سعادتمند و قرین خوشبختی گرداند. و به همین امید جوانی را به دامادی انتخاب ‌می‌کند. ابتدائا امیدوار است همان داماد ایده‌آل باشد بدین جهت نسبت ‌به ‌او اظهار علاقه می‌نماید، پذیرایی و احترام می‌کند. پیش خود می‌گوید: اگر مختصر عیبی هم داشته باشد با دخالت و راهنمایی‌های من اصلاح می‌شود.

بخوانید  دست از داشتن توقعات بیجا بکشید

اگر داماد مطابق میلش نبود

اگر تازه داماد مطابق میلش در آمد شاد و خرم است و حرفی در میان نیست. لیکن اگر مطابق دلخواه نبود فورا در صدد چاره‌ جوی‌ای برمی‌آید. ابتدائا تصمیم می‌گیرد از تجربه‌هایی که در دوران زندگی زناشویی‌ خودش با دیگران داشته استفاده نماید و دامادش را مطابق دلخواه بار بیاورد، بدین منظور نقشه‌ها می‌کشد و از کلیه امکانات استفاده می‌کند.

گاهی به عنوان دلسوزی و خیرخواهی پند و اندرزش می‌دهد، مصلحت اندیشی و راهنمایی می‌کند. گاهی از طریق قهر و دعوا و غر و نق‌وارد عمل می‌شود.

دخالتهای بی جای مادر زن

بهترین حربه‌اش اینست که در دخترش نفوذ کرده او را وسیله ‌رسیدن به هدف قرار می‌دهد. با تلقینات خویش او را به ناسازگاری و ایراد و بهانه‌جوی‌ای وادار می‌کند. گاهی دستور قهر و دعوا می‌دهد. گاهی دستور التماس و گریه‌ می‌دهد. از شوهرش بدگویی و عیبجویی می‌کند. زن بیچاره هم که هنوز سرد و گرم روزگار را نچشیده و با شوهرش کاملا مانوس نشده و به ‌مصالح واقعی خویش وقوف کامل ندارد، و مادرش را بهترین حامی و خیرخواه می‌پندارد تحت تاثیر افکار و تلقینات او قرار گرفته بر طبق‌دستوراتش رفتار می‌کند.

بخوانید  10 شرط موفقیت درمان وسواس (بروز شده 1399)

اگر توانستند بدین وسائل داماد را مسخر سازند حرفی در میان نیست، لیکن اگر داماد تسلیم خواسته آنان نشد لجبازی و کشمکش به صورت شدیدتری شروع خواهد شد. حتی ممکن است در اثر لجبازی، کار به طلاق بلکه قتل و جنایت منتهی شود. بدین جهت اکثر دامادها از دست مادر زنشان ناراضی هستند و از مزاحمت‌ها و دخالتهای‌بیجای او آه و ناله دارند. ناسازگاری‌ها و بهانه‌گیریهای همسرشان را بگردن ‌او می‌گذارند. می‌گویند اوست که حرف یاد دخترش می‌دهد و نمی‌گذارد زندگی کند.

راه کاری که اکثر آقایان انتخاب میکنند .

اکثر دامادها چاره کار را در این می‌بینند که بهر طور شده نفوذ مادرزنشان را قطع کنند و جلو دخالت‌های او را بگیرند. بدین منظور ملاقاتها و رفت و آمدها را حتی المقدور محدود می‌سازند. اجازه نمی‌دهند همسرشان‌ بخانه پدر و مادرش برود یا آنها به خانه‌اش بیایند. با آنها قطع رابطه‌ می‌کند، گوش به حرفشان نمی‌دهد، بی‌اعتنایی می‌کند. به دخالت‌های آنان اعتراض می‌نماید. و به طور خلاصه در مقابل آنها سرسختی و مقاومت  ‌نشان می‌دهد.

بخوانید  مشاوره کودک ونوجوان

ادامه دارد …

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن