مقالات

خوش اخلاقی برای همه لازم است

خوش اخلاقی برای همه لازم است مخصوصا برای زن و شوهر ضرورت دارد، زیرا همیشه با هم هستند و ناچارند با هم زندگی کنند. خانم محترم، اگر میخواهی به خودت و شوهر و بچه‌هایت‌ خوش‌ بگذرد اخلاقت را اصلاح کن، همیشه شاد و خندان باش، اوقات تلخی ودعوا نکن، خوش برخورد و شیرین زبان باش، با اخلاق خوش میتوانی‌ خانه‌ات را بصورت بهشت‌ برین درآوری، حیف نیست‌ با بداخلاقی آنرا به‌ صورت جهنم سوزانی تبدیل کنی و خودت و شوهر و فرزندانت در آن‌ معذب باشید؟

خوش اخلاقی برای همه لازم است

کسی که خوش اخلاق باشد ، با مردم خوشرفتاری کند، با لب خندان‌سخن بگوید، در مقابل حوادث و مشکلات بردبار باشد، محبوب همه است، دوستانش زیادند، همه دوست دارند با او معاشرت و رفت و آمد کنند، عزیز و محترم است، به ضعف اعصاب و بیماریهای روانی مبتلا نمیشود، بر مشکلات و دشواریهای زندگی پیروز میگردد، از زندگی لذت میبرد، و برمعاشرانش خوش میگذرد. امام صادق علیه السلام فرمود: «هیچ زندگانی گواراتر از خوش‌اخلاقی نیست.»

بخوانید  چگونه یک همسر خوب انتخاب کنیم

کسی که بد اخلاق باشد

اما کسی که بد اخلاق باشد، با صورت درهم کشیده با مردم ملاقات‌ کند، در مقابل حوادث و ناملایمات داد و فریادش بلند شود، بیخود داد و قال راه بیندازد، تند خو و بد زبان باشد زندگی تلخ و ناگواری خواهد داشت، خودش همیشه ناراحت و معاشرینش در عذابند، مردم از او متنفر واز معاشرتش گریزانند، آب خوش از گلوی خودش و معاشرانش پائین‌ نمیرود، خواب و خوراک درستی ندارد. برای انواع بیماریها مخصوصاً ضعف اعصاب کاملا آمادگی دارد، همیشه اوقاتش تلخ و آه و ناله‌اش بلند است، دوستانش کم‌اند، محبوب کسی نیست. پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: «آدم بد اخلاق نفس خودش‌ را در رنج و عذاب دائم قرار میدهد.»

خوش اخلاقی در منزل

تو میتوانی فرشته رحمت‌ باشی، محیط خانه را با صفا ونورانی گردانی، چرا آنرا به صورت زندان تاریکی در میآوری؟ لب خندان وشیرین زبانی تو دل شوهر و فرزندانت را غرق سرور و شادمانی میگرداند، غم و اندوه را از دلشان بر طرف میسازد. آیا میدانی: بامداد که فرزندانت‌ به‌ مدرسه یا سر کار میروند اگر با تبسم و گرمی از آنها بدرقه کنی چه تاثیر نیکوئی در روح و اعصابشان خواهی گذاشت.

بخوانید  مهمترین عامل اختلافات خانوادگی

اگر به زندگی و شوهرت علاقه داری بد اخلاقی نکن، زیرا اخلاق‌ خوب بهترین پشتوانه پیمان زناشویی است. اکثر طلاقها در اثر بد رفتاری زن و شوهر و عدم توافق اخلاقی پیدا میشود. آمار طلاقها این مطلب را تایید میکند. عدم توافق اخلاقی نخستین‌ علت‌ بروز اختلافات خانوادگی است.

خانم محترم، با خوش اخلاقی عشق و محبت‌ شوهرت را جلب کن‌ تا به زندگی و خانواده علاقه‌ مند شود، با شوق و ذوق کار کند و اسباب رفاه‌ شما را فراهم سازد، اگر خوش اخلاقی کردی دنبال شب نشینی و عیاشی‌ نمی‌رود و زودتر به خانه میآید.

بر طرف کردن مشکلات با اخلاق خوش

اکثر مشکلات زناشویی را با هوشیاری و اخلاق خوش میتوان حل‌ کرد. اگر شوهرت کم محبت است، اگر به خانه و زندگی علاقه ندارد، اگر دنبال عیاشی میرود، اگر دیر به خانه میآید، اگر شام و ناهار را بیرون صرف‌ میکند، اگر بد رفتاری میکند، اگر تندخویی و دعوا میکند، اگر ثروتش رابه باد میدهد، اگر دم از طلاق و جدایی میزند همه اینها و صدها مانند اینها را بوسیله خوشرفتاری و اخلاق خوش میتوان حل کرد. تو اخلاق و رفتارت‌ را عوض کن و نتیجه اعجاز آمیز اخلاق خوب را تماشا کن.

بخوانید  اختلاف زن و بستگان شوهر

به رسول خدا صلی الله علیه و آله عرض شد: «فلان شخص زن خوبی است. روزها روزه دارد و شبها عبادت میکند. لیکن بد اخلاق است‌ همسایگانش را آزار میرساند». فرمود: «هیچ خیر و خوبی ندارد. و از اهل دوزخ میباشد ».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن