مقالات

خانمها میتوانند شغلی داشته باشند

درست است که بر مردان واجب است مخارج خانواده را تامین ‌کنند و بانوان شرعا در این باره مسؤولیتی ندارند، لیکن خانمها میتوانند شغلی داشته باشند . در اسلام از فراغت و بیکاری مذمت ‌شده است.

انسان چه نیازمند باشد چه نباشد، باید شغل و کاری داشته باشد و عمر خویش را بیهوده هدر ندهد. کار کند و جهان را آباد نماید. اگر محتاج‌ بود درآمدش را صرف خانواده میکند و اگر نبود در امور خیریه و کمک به‌ مستمندان به مصرف می‌رساند. بیکاری ملال‌آور و خسته کننده است، و چه‌ بسا باعث‌ بیماریهای روانی و جسمانی و فساد اخلاق میشود.

خانمها میتوانند شغلی داشته باشند

بهترین کار برای بانوان شوهردار کاری است که در داخل منزل‌ انجام بگیرد. امور خانه‌ داری و بچه‌ داری و شوهرداری بهترین و آسانترین‌ اشتغالات بانوان است. بانوانی خوش سلیقه و فداکار می‌توانند خانه را بصورت بهشت‌ برین و مهد پرورش کودکان خوب و استراحتگاه شوهران‌ مجاهد و پر تلاش خویش در آورند. و این کار بسیار بزرگ و ارزنده‌ای‌ است. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: جهاد زن به این است که خوب‌ شوهرداری کند .

بخوانید  هر انسانی خواهان ترقی است

کارهای مناسب زنان خانه دار

خانمهای خانه‌دار علاوه بر کارهای خانه‌داری گاهی فراغت‌ دیگری هم پیدا میکنند، که آنها را نیز نباید بیهوده صرف کرد. در آن اوقات‌خوبست اشتغالات مرتبی را برای خودشان انتخاب کنند و همواره مشغول‌ باشند: می‌توانند کتابهای سودمند بخوانند و در رشته‌های مفید تحقیق و کنجکاوی کنند، و بر علوم و اطلاعات خویش بیفزایند. و نتیجه‌ تحقیقاتشان را بصورت کتاب یا مقاله در اختیار دیگران قرار دهند.

می‌توانند بکارهای هنری مانند نقاشی، خطاطی، گلدوزی، خیاطی، بافندگی، بپردازند. با اشتغال به این کارها می‌توانند هم به اقتصاد خانواده‌ کمک کنند هم به تولید و ترقی اقتصادی جامعه. بعلاوه در اثر اشتغال بکار از ابتلاء به بیماریهای روانی و ضعف اعصاب نیز تا حد زیادی محفوظ خواهند ماند. امیر المؤمنین علیه السلام فرمود: خدا مؤمنی را که به حرفه و کاری مشغول و امین باشد، دوست دارد.

بهر حال خوب است‌ بانوان نیز شغل و کاری داشته باشند و بهترین‌ کار برای آنها کاری است که در داخل منزل انجام میگیرد، تا به خانه‌داری‌ و شوهرداری و بچه‌داری نیز خوب برسند.

بخوانید  تا کی در غربت زندگی کنم

کار در خارج از منزل

اما بعض بانوان میل دارند یا احساس ضرورت می‌کنند که در خارج منزل بکاری مشغول باشند. بهترین و مناسب‌ ترین شغلها برای‌ بانوان اشتغالات فرهنگی یا پرستاری است. می‌توانند در دبستان یا دبیرستان یا کودکستان به تعلیم و تربیت دختران که هم شغل بسیارارزنده‌ای است و هم با آفرینش لطیف آنها سازگار است مشغول باشند. یاشغل پزشکی بیماریهای زنان یا پرستاری را انتخاب نمایند. این قبیل‌ اشتغالات هم با طبع لطیف و مهربان بانوان تناسب دارد، هم در انجام آنها نیازی به خلطه و معاشرت با مردان بیگانه را ندارند یا کمتر پیدا میکنند.

به بانوانی که می‌خواهند در خارج منزل به کاری اشتغال داشته‌باشند توصیه میشود به نکات زیر توجه نمایند:
1-تفاهم با همسر

در انتخاب شغل با شوهرتان تفاهم کنید و بدون اجازه او شغل‌ نگیرید، که این امر آرامش و صفای خانوادگی را بر هم میزند و زندگی را بر شما و فرزندانتان تلخ میگرداند. و این حق شوهر است که اجازه بدهد یا ندهد. به شوهران این قبیل خانمها توصیه میشود که اگر در شغل همسرشان‌ مانعی نمی‌بینند لجبازی نکنند و اجازه بدهند به شغل مورد پسندش مشغول‌ باشد، هم به مردم خدمت میکند هم به اقتصاد خانواده.

بخوانید  فکر و ذهن نیاز به سم زدایی دارند
2-رعایت حجاب

در خارج منزل و در محل کار حجاب اسلامی را کاملا رعایت نمایید. ساده و بی‌آرایش به محل کار بروید از خلطه و معاشرت با مردان‌ بیگانه حتی القوه اجتناب کنید. اداره جای کار و خدمت است نه جای‌ رقابت و خودنمائی. شخصیت‌ به لباس و زر و زیور نیست‌ بلکه به متانت وسنگینی و کاردانی و انجام وظیفه است. آرامش و وقار و سنگینی یک زن‌ مسلمان را حفظ کنید. هم محترم باشید هم احساسات و عواطف لطیف‌ همسرتان را جریحه‌ دار نسازید. لباسهای زیبا و آرایش و زر و زیورتان را در خانه و برای همسرتان بگذارید.

3-عدم غفلت از کارهای منزل

در عین حال که شما در خارج کار میکنید اما شوهر وفرزندانتان انتظار دارند از کار خانه‌داری و شوهرداری و بچه‌داری نیزغفلت نکنید: با کمک و همکاری شوهرتان نظافت منزل و طبخ غذا وشستن ظروف و لباسها و سایر امور خانه را تنظیم کنید و در مواقع مناسب‌ با هم انجام دهید. منزل شما باید مانند منزل سایر مردم بلکه بهتر اداره شود.

بخوانید  جلب رضایت شوهر نه مادر

کار کردن خارج منزل مجوز این نیست که بکارهای منزل نرسید و شوهر وفرزندانتان را ناراحت‌ سازید. کار خارج منزل مقدمه، و منزل آسایشگاه‌ شما است. از تنظیم آسایشگاه غفلت نکنید.

توصیه هایی برای شوهران

به شوهران چنین بانوانی نیز توصیه میشود که در امر خانه‌داری و بچه‌داری حتما با همسرشان تعاون و همکاری نمایند. از او انتظار نداشته‌ باشند که هم به شغلش ادامه بدهد و هم کارهای منزل را به تنهائی انجام‌ دهد. چنین انتظاری نه مقتضای شرع است نه مطابق انصاف و وجدان، نه‌ رسم صفا و محبت و آئین همسر داری. انصاف اقتضا دارد که کارهای منزل‌ را در بین خودشان تقسیم نمایند و هر یک از آنها با تناسب حال و وقت، کارهائی را بپذیرد و انجام دهد.

4-اگر بچه‌دار است، یا او را به کودکستانی بسپارد یا نزد شخص‌ امین و دلسوز و مهربانی بگذارد و به محل کار برود. مبادا او را تنها در اتاق بگذارد و برود که کار بسیار ناروا و خطرناکی است. علاوه بر خطرات احتمالی، موجب ترس و عقده و بیماریهای روانی خواهد شد.

بخوانید  اضطراب سخنرانی : نشانه ها و 15 توصیه جهت غلبه بر آن

5-اگر احساس ضرورت میکنید که به شغل دیگری غیر ازمشاغل مذکور مشغول باشید، حتما با همسرتان تفاهم نمائید و با اجازه و صلاحدید او کار بگیرید. و اگر موافقت نکرد از آن شغل منصرف شوید. و در صورت موافقت‌ سعی کنید شغلی را انتخاب کنید که کمتر با مردان‌ بیگانه در تماس و ارتباط باشید که نه بصلاح خودتان میباشد نه بصلاح‌ جامعه. و بهر حال حجاب اسلامی و ساده و بی‌آرایش بیرون رفتن را حتما رعایت کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن