مقالات

تغذیه اطفال

یکی از کارهای حساس بانوان تغذیه اطفال است. سلامت و بیماری، زشتی و زیبایی، حتی خوش اخلاقی و بد اخلاقی، زیرکی و کودنی‌ کودکان مربوط به چگونگی تغذیه آنها است. احتیاجات غذائی آنان با بزرگسالان یکسان نخواهد بود و در سنین مختلف نیز تغییر پیدا می‌کند.

یک بانوی بچه‌دار باید همه این جهات را رعایت کند.

بهترین و کاملترین غذاها شیر است. تمام موادی که برای تغذیه و رشد بدن ضرورت دارد در شیر هست. به همین جهت‌شیر مادر برای نوزاد از هر غذائی سالم‌تر و بهتر می‌باشد. زیرا مواد موجود در شیر مادر با دستگاه گوارش طفل مناسب بوده‌ براحتی هضم می‌شود. به علاوه، تقلب بردار نیست. نیازی هم به جوشاندن ‌ندارد تا بعض مواد غذایی آن در اثر جوشاندن از بین برود.

بخوانید  گروه درمانی چیست و چه فوایدی دارد؟

بدین جهت ‌حضرت علی علیه السلام فرمود: برای طفل هیچ غذایی‌ بهتر و با برکت‌تر از شیر مادر وجود ندارد .

دکتر عبد الحسین طبا رئیس منطقه مدیترانه شرقی بهداشت جهانی ‌در پیام خود می‌گوید: عامل مهمی که کودک را مستعد بیماری می‌کند محروم کردن وی از شیر مادر یعنی یگانه بیمه زندگی اوست .

تغذیه اطفال

لیکن مادران بچه شیرده باید بدین موضوع توجه داشته باشند که‌ مواد مختلف غذایی اطفال به وسیله شیر خوردن در اختیار آنها گذارده‌ می‌شود.

مواد موجود در شیر هم باید به وسیله غذای مادر تامین شود. یعنی‌ چگونگی شیر مادر به نوع و مقدار خوراک او بستگی دارد. به هر نسبت که‌ غذای مادر متنوع و کامل باشد به همان نسبت‌ شیرش نیز کامل و غنی‌ خواهد بود. بنابراین، بر مادران شیر ده لازم است که در آن ایام از غذای‌ خودشان کاملا مراقبت نمایند. باید غذای آنها از حیث غذائیت ‌به قدری ‌غنی باشد که بتواند احتیاجات غذایی خودشان و نوزادشان را تامین کند.

بخوانید  فکر و ذهن نیاز به سم زدایی دارند

اگر این جهت را مراعات نکنند ممکن است ‌سلامت‌ خودشان و طفلشان در معرض خطر قرار گیرد. بر پدر نیز لازم است که برنامه غذایی همسر بچه ‌شیرده‌اش را طوری مرتب سازد که از جهت غذائیت ‌بسیار غنی و کامل‌ باشد و بدین وسیله سلامت او و فرزندش را تامین نماید. و اگر در این باره‌ کوتاهی نمود جریمه‌اش را به دکتر و دارو خواهد پرداخت. در این باره ‌می‌توان از پزشک دستور گرفت ‌یا از کتابهای غذا شناسی استفاده نمود.

آثار شیر مادر

  به هر حال، شیر مادر بدون تردید آثار نیک یا بدی در نوزاد خواهد گذاشت که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. بدین جهت علی علیه السلام فرمود: زنان احمق را برای شیر دادن انتخاب نکنید زیرا شیر طبیعت نوزاد را دگرگون خواهد ساخت .

منظم کردن نوزاد به وسیه شیر دادن

نوزاد را منظم و در ساعتهای معین شیر بدهید، تا با نظم و ترتیب‌ عادت کند و بردبار و صبور بار بیاید، و معده و دستگاه گوارشش سالم ‌بماند. اگر نظم و ترتیب را رعایت نکردید و هر وقت گریه کرد پستان دردهانش گذاشتید با همین وضع عادت می‌کند.

بخوانید  اختلاف نظر در تعلیم و تربیت فرزندان

گاه و بیگاه گریه را سر می‌دهد و اسباب مزاحمت ‌شما را فراهم ‌می‌سازد. در بزرگی نیز همین بی‌نظمی را از دست نخواهد داد. حریت و آزادی را از دست می‌دهد. در مشکلات زندگی صبر و حوصله ندارد و با اندک چیزی یا ستیزه‌گری را آغاز می‌کند یا به گریه و زاری متوسل‌ می‌شود. خیال نکنید که رعایت نظم و ترتیب درباره نوزاد دشوار است. اگر چند روزی صبر و حوصله به خرج بدهید بزودی با برنامه دلخواه  شما عادت خواهد کرد.

کارشناسان تغذیه اطفال اظهار می‌دارند که هر سه یا چهار ساعت ‌یک بار باید نوزاد را از شیر سیر کرد. در موقع شیر دادن طفل را در دامن ‌بگذارید. زیرا علاوه بر اینکه شیر خوردن برایش آسان است، از شما احساس محبت و مهربانی می‌کند و همین احساس در شخصیت آینده‌اش مؤثر خواهد بود. هنگامی که در رختخواب خوابیده‌اید نوزاد را پهلوی‌خودتان نگذارید و شیر بدهید. زیرا ممکن است در همان حالیکه پستانتان ‌در دهان اوست‌ خوابتان ببرد و بدین وسیله آن طفل بیگناه که نمی‌تواند ازخویش دفاع کند خفه شود. این امر را خیلی بعید مشمارید زیرا از این قبیل‌ حوادث بسیار اتفاق افتاده است.

بخوانید  زندگی مشترک زناشویی

در صورتی که شیر نداریم چه کنیم ؟

اگر پستان شما شیر ندارد می‌توانید از شیر گاو استفاده نمایید. ولی‌ چون شیر گاو غلیظتر از شیر زن می‌باشد و قند کمتری دارد قدری آب وقدری شکر به آن اضافه کنید. یا از شیرهای پاستوریزه استفاده کنید یا اینکه شیر را در حدود بیست دقیقه بجوشانید تا اگر دارای میکروب است ‌کشته شود. شیر داغ یا سرد به بچه ندهید مواظب باشید حرارتش به اندازه‌ حرارت شیر مادر باشد. بعد از هر دفعه که او را شیر میدهید شیشه و سر شیشه را کاملا بشویید، مخصوصا در تابستان، زیرا ممکن است آلوده ومتعفن گردد و به سلامت ‌شیرخوار آسیب رساند. مواظب باشید شیر فاسد و مانده به او ندهید. برای شیر دادن بهتر است از شیشه‌های درجه‌دار استفاده‌ کنید تا مقدار خوراکش منظم گردد.

اگر می‌خواهید از شیر خشک استفاده کنید حتما با پزشک اطفال‌ مشورت نمایید زیرا شیر خشک انواع مختلفی دارد باید پزشک تعیین کند چه نوعی از آنها با دستگاه گوارش طفل شما تناسب دارد به هر حال دقت ‌کنید تازه باشد.

بخوانید  عیب جویی و بدگویی از دیگران

می‌توانید گاهی هم آب میوه به کودک بدهید. از پنج ‌شش ماهگی‌ کم کم به غذا خوردن عادتش بدهید می‌توانید از سوپ رقیق استفاده کنید.

می‌توانید بیسکویت ‌یا نان قندی تازه را در آب حل کرده به او بخورانید. ماست ‌شیرین و پنیر تازه نیز مفید است. از نه ماه به بعد از غذاهای‌خوراکی خودتان قدری به او بدهید. نوزاد هم مانند شما احتیاج به آب پیدامی‌کند اگر احساس کردید تشنه است آبش بدهید. گریه و بیتابی اطفال ‌گاهی در اثر تشنگی می‌باشد. غذاهای رقیق و متنوع به او بدهید مخصوصا میوه‌جات و سبزیهای پخته و سوپ استخوان برای اطفال مفید است. اما تا می‌توانید دستگاه گوارش جدید و بی‌عیب آنها را به وسیله چای مسموم‌نسازید.

بهداشت و نظافت کودک را کاملا رعایت کنید.

رختخواب ولباسهایش همیشه تمیز باشد. کهنه‌هایش را زود بزود عوض کنید. دستهایش را با آب و صابون بشویید، از حمام دادن و شستشوی او غفلت ‌نکنید. زیرا کودک در مقابل میکروب‌ها چندان استقامتی ندارد، اگر بهداشت را رعایت نکنید ممکن است ‌بیمار یا تلف شود.

بخوانید  نقش والدین بر نحوه‌ی تربیت کودکان

از بیماری‌هائی که واکسن دارند مانند: آبله، سرخک، سیاه سرفه، آبله مرغان، مخملک، فلج اطفال، به وسیله واکسن قبلا از آنها جلوگیری‌کنید. علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد. خوشبختانه واکسن این قبیل بیماریها در بهداری‌ها مجانی در اختیار شما گذاشته می‌شود.

اگر قوانین نظافت و بهداشت را کاملا رعایت کنید می‌توانید فرزندانی سالم و شاداب و نیرومند پرورش دهید و از خویشتن به یادگار بگذارید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن