مقالات

به همسرت احترام بگذار

آقای محترم! به همسرت احترام بگذار . همسرت حتما از شما انتظار دارد که بیش از دیگران ‌به وی احترام بگذاری. البته حق دارد چنین انتظاری را داشته باشد. زیرا ترا شریک زندگی و بهترین یار واقعی خویش میداند. شبانه‌ روز برای آسایش تو و فرزندانت زحمت میکشد. آیا حق ندارد انتظار داشته باشد که وجودش را، غنیمت‌ شمرده به وی احترام‌ بگذاری؟

احترام گذاشتن به زن

زن نیز مانند مرد خودش را دوست دارد و به حفظ شخصیت‌ خویش علاقه‌مند است. دوست دارد محترم و گرامی باشد. از تحقیر و توهین رنجیده خاطر میگردد. اگر مورد احترام قرار بگیرد احساس شخصیت نموده و به کار و زندگی دلگرم میشود. از احترام و احترام کننده خوشش میآید، از توهین و توهین کننده متنفر میباشد.

بزرگداشت زن

آقای محترم : بزرگداشت زن ترا کوچک نمیکند بلکه حق شناسی و صفا و مودت‌ ترا باثبات میرساند. به همان اندازه بلکه بیشتر از آن مقدار که به دیگران‌ احترام میگذاری به همسرت احترام بگذار. در موقع صحبت کردن ادب راکاملا رعایت کن.

بخوانید  دست از داشتن توقعات بیجا بکشید

با کلمه تو او را مخاطب نساز بلکه همیشه از کلمه شما که‌علامت احترام است استفاده کن. هیچگاه کلامش را قطع نکن. بر سرش‌ داد نزن. با احترام و نام خوب او را صدا بزن. در موقع نشستن به او احترام‌ بگذار. وقتی وارد منزل میشوی اگر از سلام کردن غفلت نمود به او سلام‌ کن.

به همسرت احترام بگذار

وقتی از خانه بیرون میروی خداحافظ بگو. وقتی به سفر میروی با او تودیع کن. برایش نامه بنویس، اگر شب تولدش معلوم است‌ بعنوان‌احترام دسته گل یا تحفه دیگری تقدیمش کن، در مجالس و در حضور دیگران به وی احترام بگذار. از توهین و تحقیر جدا بپرهیز. از دشنام و ناسزا گفتن اجتناب کن. از مسخره کردن و دست انداختن او و لو به طورشوخی جدا خودداری کن. خیال نکن چون خصوصی هستید بدش نمیآید بلکه چنین انتظاری را هرگز از تو نداشته کاملا رنجیده خواهد شد گر چه به‌زبان نیاورد.

بخوانید  اداره جهان در اختیار ما نیست

برده نگرفته ای

آقای محترم زن گرفتن با برده گرفتن خیلی فرق دارد. به عنوان‌ برده و اسیر به خانه‌ات نیامده بلکه انسان آزادی است که به منظور تاسیس‌ یک زندگی مشترک سعادتمندانه به خانه‌ات قدم نهاده. همان انتظاراتی را که تو از وی داری او هم عینا همان انتظارات را دارد. پس چنان با او رفتار کن که دوست داری با تو رفتار کند.

پیغمبر اسلام (ص) فرمود: زنان را گرامی نمیدارند مگر افراد بزرگوار. و به آنان توهین نمیکنند جز مردم پست و فرومایه. رسول خدا (ص) فرمود: هر کس به خانواده‌اش توهین کند خوشی‌ زندگی را از دست‌ خواهد داد .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن