مقالات

بهترین روش درمان استرس

امروزه در بین مردم مدیتیشن به عنوان یکی از بهترین روش های درمان استرس تبدیل شده است و تحقیقات مختلف هم آن را تایید کرده است. این روش قدیمی به شیوه های مختلفی می تواند به کاهش استرس شما کمک کند:

 • مدیتیشن می تواند به عنوان روش سریع کاهش استرس مورد استفاده قرار گیرد و عکس العمل های استرس زای جسم و اندام شما را آرام کند.
 • مدیتیشن می تواند بخشی از برنامه ی روزمره ی شما باشد و جهت بالابردن و افزایش تاب آوری و مدیریت استرس به شما کمک کند.
 • مدیتیشن می تواند به عنوان تکنیکی برای ایجاد تمرکز و پرت کردن حواس از عوامل استرس زا و اضطراب زا باشد.

معمولا اثرات مثبت مدیتیشن در عرض چند هفته تمرین پدیدار می شوند.

فهرست مطالب مقاله

مدیتیشن (مراقبه ) چیست؟

روشهای متعددی برای انجام مدیتیشن وجود دارد ولی به صورت کلی مراقبه شامل نشستن در یک موقعیت ساده و بی دردسر و خاموش کردن ذهن (مدیتیشن غیر متمرکز)، یا تمرکز ذهن بر یک فکر و خاموش کردن فکرهای دیگر است (مدیتیشن متمرکز ).

بخوانید  اضطراب سخنرانی : نشانه ها و 15 توصیه جهت غلبه بر آن

درمان استرس

در مدیتیشن متمرکز ممکن است روی یک صدا مثل “اوووم” ، نفس کشیدن خودتان و یا شمارش اعداد تمرکز کنید. نکته کلیدی در همه روش های مدیتیشن این است که ذهن شما از دنبال کردن و گیر دادن به هر فکر تازه ای که وارد آن می شود دست بر می دارد.

پیشنهاد می کنم مطلب ذهن آگاهی به زبان ساده را مطالعه کنید.

مدت زمان مناسب مدیتیشن چقدر است؟

برای حداکثر استفاده از مدیتیشن بهتر است هر جلسه آن دست کم 5 تا 20 دقیقه باشد. مهم  آن است که در طول انجام تمرین احساس فشار و اضطراب نکنید. بنابراین بهتر است در ابتدا در زمان های کوتاه تر تمرین نمایید و به مرور زمان مدت آن را افزایش دهید.

در آغاز تمرینات بهتر است در فضای آرام و ساکت تمرین نمایید ولی به مرور زمان و با کسب تجربه بیشتر در هر محیطی می توانید مدیتیشن کنید.

مدیتیشن چه کمکی به درمان استرس من می کند؟

وقتی دچار استرس می شویم جسم و اندام ما به صورت خودکار پاسخ جنگ و گریز را فعال می کند. این عکس العمل جسم و اندام در مقابله با خطرات به ما کمک می کند ولی چنانچه بیش از اندازه فعال شود (که با نهایت تاسف زندگی مدرن چنین شرایطی را فراهم می کند) باعث می شود به مرور زمان به جسم و اندام ما آسیب برسد.

بخوانید  طرحواره درمانی چیست ؟

تاثیری که مدیتیشن روی جسم و اندام می گذارد دقیقا برعکس اضطراب است. مدیتیشن از فعال شدن پاسخ جنگ و گریز در جسم و اندام ما جلوگیری و جسم و اندام را آرام می کند.

در صورت تمرین منظم مدیتیشن تاب آوری شما رویاروی استرس را بیشتر و پاسخ جنگ و گریز دیرتر در شما فعال می شود.

مطالعات نشان داده است که خانم ها و آقایانی که مرتبا تمرین مدیتیشن می کنند، جسم و اندام آنها کمتر به استرس عکس العمل نشان می دهد و باعث می شود موقعیت های اضطراب زا را ساده و بی دردسر تر پشت سر بگذارند و مدیریت کنند.

فواید دیگر مدیتیشن به جز درمان استرس

به جز درمان استرس مدیتیشن فواید متعدد دیگری هم دارد. زمانی که مدیتیشن را تمرین می کنید:

 • ضربان قلب و تنفس شما آرام تر می شود.
 • فشار خون شما تنظیم می شود.
 • ظرفیت استفاده از اکسیژن ریه های شما افزایش پیدا می کند.
 • سیستم ایمنی جسم و اندام شما تقویت می شود.
 • کمتر عرق می کنید.
 • غدد آدرنال شما کورتیزول کمتری ترشح می کنند.
 • ذهنتان دیرتر پیر می شود.
 • فکرتان پاکسازی می شود و خلاقیت تان افزایش پیدا می کند.
بخوانید  هر آنچه باید درباره افسردگی بدانید.

شاید به مطالعه این مطلب هم علاقه مند باشید: فواید مدیتیشن

برای کسانی که منظم مدیتیشن را تمرین می کنند، ترک عادت های آسیب زا مانند سیگار کشیدن، استفاده الکل و مواد مخدر آسان تر می شود و کمتر نشخوار فکری می کنند و افکار منفی کمتری به ذهن شان می آید.

4 نکته که باید درباره تمرین مدیتیشن به خاطر داشته باشید

1-تمرین پیوسته مهم تر از تمرین طولانی است.

یعنی بهتر است در هفته 6 بار به مدت 5 دقیقه تمرین نمایید تا اینکه یک بار در هفته به مدت 30 دقیقه تمرین کنید. تمرین روزانه باعث ایجاد مسیرهای عصبی بیشتر در مغز شما می شود. از سوی دیگر انجام تمرین کوتاه مدت ساده و بی دردسر تر است و هر کسی با هر شرایط کاری و شغلی می تواند روزانه 5 یا 10 دقیقه تمرین کند.

درمان استرس

2- تمرین منظم از تمرین کامل و بی نقص مهم تر است.

این یعنی به جای اینکه نگران وضعیت نشستن ، انتخاب تکنیک، زمان و مدت تمرین باشید، باید فقط تمرین را آغاز کنید. مهم نیست چقدر خوب تمرین را انجام می دهید فقط مهم آن است که تمرین کنید. به مرور در انجام مدیتیشن متبحر خواهید شد. ولی چنانچه قبل از آغاز نگران جزئیات باشید ممکن است اصلا تمرین را آغاز نکنید. واقعا هیچ روش اشتباهی برای مدیتیشن وجود ندارد. انجام هر نوع مدیتیشنی از انجام ندادن آن مفید تر است.

بخوانید  عواقب عدم تفاهم و ناسازگاری والدین

3- چنانچه در حین تمرین حواس تان پرت شد، نشانه ی خوبی است!

مدیتیشن می تواند برای برخی از افراد چالش بر انگیز باشد، به ویژه برای کمال گرایان. گاهی اوقات ما در دام تمایل به “درست انجام دادن” آن می افتیم و زمانی که حواس مان پرت می شود از خودمان نا امید می شویم.

هر بار که در حین تمرین حواس تان پرت شد فقط کافیست دوباره روی تمرین متمرکز شوید. تقریبا غیر ممکن است بتوانید جلوی پرت شدن ذهن تان را بگیرید مهم آن است از انجام تمرین لذت ببرید..

4- مدیتیشن حتی برای کسانی که مدت زیادی آن را تمرین کرده اند نیز چالش برانگیز است.

شاید عجیب به نظر برسد، ولی حتی برای کسانی که سال ها مدیتیشن را تمرین کرده اند نیز ممکن است حفظ حضور ذهن سخت باشد. این مساله کاملا طبیعی و بخشی از ذات مدیتیشن است بنابراین اجازه ندهید حواس پرتی انگیزه شما را کم کند.

بخوانید  10 شرط موفقیت درمان وسواس (بروز شده 1399)

روش مناسب مدیتیشن را برای درمان استرس خود پیدا کنید

روش های متعددی برای مدیتیشن وجود دارد. مهم آن است روشی که برای شما جذاب تر و ساده و بی دردسر تر است را پیدا کنید. بنابراین روش های مختلف را امتحان و هر روشی که بیشتر دوست داشتید را تمرین کنید.

مهم ترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که مدیتیشن را هر روز و دست کم به مدت 5 دقیقه تمرین کنید.

چند تمرین ساده مدیتیشن برای درمان استرس

یکی از ساده ترین تمرین های مدیتیشن توجه به تنفس است. برای انجام آن ساده و بی دردسر بنشینید و به نفس کشیدنتان توجه کنید. چنانچه حواس تان پرت شد، فقط  کافی است توجه خود را به سمت نفس کشیدنتان برگردانید. به همین سادگی!

یک روش آسان دیگر مدیتیشن، شمارش تنفس های تان است. در زمان دم، در ذهن خود بگویید “یک” و در بازدم بگویید “دو”. به همین کار ادامه بدهید و چنانچه متوجه شدید که حواستان پرت شد دوباره از یک آغاز کنید.

بخوانید  بدبینی یک بیماری خانمان سوز

هر دو تمرین را انجام دهید و هر کدام برایتان ساده و بی دردسر تر بود آن را ادامه دهید. یادتان باشد که بهترین تمرین مدیتیشن آن تمرینی است که برای شما نتیجه بخش باشد.

امیدواریم آرامشی را که به دنبالش هستید پیدا نمایید و تمرین مدیتیشن بتواند در درمان استرس به شما کمک کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن