مقالات

بعضی از مردها بهانه جو هستند

بعضی از مردها بهانه جو هستند. در خانه مرتبا ایراد میگیرند و در مقابل هر امر کوچکی نق نق میکنند، چرا فلان چیز را آنجا گذاشته‌اید؟ چرا فلان چیز سر جایش نیست؟ چرا جامه اینجا افتاده؟ چرا اینجا کثیف است؟ چرا ناهار دیر حاضر شد؟ چرا غذا شور است؟ چرافلان غذا را تهیه نکردید؟ اگر گلدان را آنجا گذاشته بودید بهتر بود. و صدها از این قبیل‌ ایرادهای کوچک و جزئی. بعضی از مردها آنقدر در این باره سختگیری‌ بعمل میآورند که راحتی خودشان و خانواده‌شان را فدای آن میسازند بلکه‌ گاهی حاضر میشوند اساس پیمان مقدس زناشویی را بخاطر آن متزلزل‌ سازند.

دخالت مرد در امور منزل

البته ما منکر این موضوع نیستیم که مرد حق دارد در امور منزل‌ دخالت و امر و نهی کند، لیکن مرد که مدیر و سرپرست‌ خانواده است‌ باید جانب احتیاط و عقل وتدبیر را هیچگاه از دست ندهد. اگر خواست در امور منزل دخالت نماید باید عاقلانه و بطور صحیح انجام گیرد تا مؤثر واقع شود.

بخوانید  فکر و ذهن نیاز به سم زدایی دارند

چون مرد آنقدر فرصت ندارد که در تمام امور منزل دخالت کند واصولا در این جهت تخصص ندارد صلاح است که امور خانه‌داری را در اختیار همسرش قرار بدهد و در این باره به وی آزادی بدهد که بر طبق ذوق‌ و سلیقه خویش خانه را اداره کند. و اگر در این باره نظرهای خاصی دارد، به عنوان مشورت و صلاح‌اندیشی، نه به عنوان زور و تحکم، آنها را به‌ همسرش تذکر دهد و از وی بخواهد که نظر و سلیقه او را نیز رعایت کند.

همکاری زن و مرد در امور منزل

وقتی زن از سلیقه شوهرش اطلاع یافت اگر عاقل و خردمند باشد و به‌ خانه و زندگی علاقه داشته باشد سعی خواهد کرد که اسباب رضایت او را فراهم سازد. و اگر بعضی از امور منزل را بر وفق سلیقه خویش نیافت‌ میتواند با نرمی و ملایمت و زبان خوش همسرش را متذکر سازد.

در اینصورت موقعیت و احترام مرد محفوظ میماند و پیشنهاداتش تاحدودی مورد قبول واقع خواهد شد. زیرا اکثر بانوان خانه‌دار حاضرند دخالتهای مرد را در صورتیکه گاه گاه و بطور استثناء باشد بپذیرند. لیکن‌ اگر به صورت ایراد و بهانه‌جوئی و نق نق‌های دائمی در آمد نه تنها تاثیرنخواهد داشت‌ بلکه ممکن است نتیجه معکوس بدهد. زیرا خانم کم کم با ایرادهای پی در پی عادت میکند و آنها را یک‌ امر عادی محسوب میدارد.

بخوانید  بدبینی ریشه بیشتر نزاعهای خانوادگی

بعضی از مردها بهانه جو هستند

در اینصورت شخصیت‌ شوهر در نظرش کوچک شده به حرفهایش‌ بی‌اعتنا خواهد شد. حتی به ایرادهای بجا و بسیار مهم او هم اعتنا نخواهد کرد. پیش خود فکر میکند که من هر کار بکنم بالاخره مورد ایراد و غروغر واقع خواهم شد. پس چه لزومی دارد که برای جلب رضایت او زحمت‌ بکشم؟ او که ایراد میگیرد بگذار بیشتر بگیرد. رفته رفته از خانه‌داری و شوهرداری دلسرد میگردد. ممکن است‌ به قصد انتقام و مقابله به مثل، به‌ ایراد و بهانه‌ جوی‌ای متوسل شود.

نتیجه ایراد گیری های بی جا

در اینصورت محیط خانه که باید کانون انس و استراحت‌ باشد به‌ صورت میدان نبرد و کشمکشهای دائمی تبدیل خواهد شد. ممکن است ازایراد و نق نق‌های دائم طوری بستوه آید که طلاق و جدایی را ترجیح دهد و کانون مقدس زناشویی را از هم بپاشد. زن هر چه هم عاقل و بردبار باشد بالاخره از ایراد و تحقیرهای پی در پی خسته خواهد شد.

بخوانید  افسردگی فصلی (SAD) : نشانه ها، علل و روش درمان

سخن آخر

مرد نباید از این نکته غفلت کند که تنظیم امور منزل و اداره خانه د رتخصص زن و از وظائف او میباشد. نباید این حق را از او سلب کرد و او را به صورت یک آلت‌ بی‌اراده تبدیل ساخت. بلکه باید به وی آزادی داد تا ذوق و سلیقه خویش را بکار بندد و با شوق و دلگرمی خانه‌داری کند. صلاح نیست که مرد در این باره سختگیری و بهانه‌جوی‌ای کند. زیرا انس ومودت و صفا و صمیمیت‌ خانوادگی بر همه چیز تقدم دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن