مقالات

بشر جایز الخطاست.

جز معصوم همه کس در زندگی اشتباه ولغزش دارد. ممکن است از روی جهالت و نادانی کارهای ناروایی را انجام دهد. بشر جایز الخطاست. در این جهت‌ بین زن و مرد فرقی نیست. برای زن در زندگی‌ زناشویی حتما لغزشها و اشتباهاتی اتفاق خواهد افتاد. ممکن است از باب‌ نادانی یا عدم توجه یا شدت عصبانیت، نسبت‌ به شوهرش بی‌ادبی کند. ممکن است‌ بدون اجازه‌ شوهر بلکه با نهی او کاری را انجام دهد. ممکن است در اثر بی‌احتیاطی یا نادانی یا بی‌توجهی یک ضرر مالی وارد سازد. و دهها از این قبیل امور که‌ کم یا بیش برای هر خانواده‌ای اتفاق خواهد افتاد.

البته در این جهت تردید نیست که زن و شوهر باید همدیگر را راضی نگهدارند و از کارهایی که اسباب کدورت و دلخوری است جدا اجتناب نمایند. لیکن کمتر اتفاق میافتد که زن و شوهر اصلا خطا و لغزش‌ نداشته باشند.

بخوانید  خانمها میتوانند شغلی داشته باشند

لغزشهایش را ندیده بگیر

بعضی از مردها خیال میکنند که در مورد خطاها و لغزشهای زن و لوخیلی کوچک باشد باید کاملا سختگیری و مؤاخذه کرد تا تکرار نشود. باید از همان اوائل عروسی از او ضرب چشم گرفت، و به اصطلاح سرگربه را درب حجله برید تا حواسش را کاملا جمع کند که بعدا مرتکب خطا نشود.

لیکن به تجربه ثابت‌ شده که برنامه مذکور نه تنها نتیجه مطلوب را نمیدهد بلکه غالبا نتیجه معکوس خواهد بخشید. زیرا زنی که تحت فشار و سختگیریهای زیاد شوهرش واقع شود گر چه ممکن است مدتی کوتاه‌ بردباری کند لیکن بالاخره از این وضع خسته میشود، آنگاه ممکن است‌ تصمیم بگیرد که قید و بندها را پاره کند و خودش را آزاد سازد. کم کم به‌ ایرادها و عتاب و خطابهای شوهر عادت کرده نسبت به آنها بی‌اعتناخواهد شد.

نتیجه سخت گیری بیش از حد

پیش خود فکر میکند که اکنون که شوهرم حتی از خطاها و اشتباهات و لغزشهای غیر عمدی من نمیگذرد و مرا تحت فشار قرار میدهد چه بهتر که گوش به حرفش ندهم تا تعدیل شود و دست از سختگیری هایش‌ بردارد. نسبت‌ به شوهرش گستاخ و پررو میشود و به مخالفت و نافرمانی‌عادت میکند.

بخوانید  دست از داشتن توقعات بیجا بکشید

در اینصورت مرد یکی از چند کار را میتواند انجام دهد. یا اینکه‌ دست از مقاومت و سختگیری بر نمیدارد. در نتیجه، کارشان به لجبازی وکشمکش و نزاع دائمی منجر خواهد شد، و اگر با همین وضع تا آخر عمر به زندگی ادامه بدهند، در تمام عمر یک دقیقه آسایش و خوشی نخواهندداشت.

یا اینکه شوهر از کشمکشها خسته می‌شود و در مقابل همسرش‌تسلیم می‌گردد و به وی آزادی کامل می‌دهد. در این صورت زنی که با زورآزمایی و مخالفت، قید و بندها را پاره کرده و احساس پیروزی وآزادی می‌نماید نسبت‌ به شوهر خویش و حرفهای او کاملا بی‌اعتنا خواهدشد. و شوهر نادان هم که راه و رسم زن داری را نمی‌دانسته ناچار می‌شود در مقابل رفتار او و لو خطاهای بزرگ باشد دندان بر سر جگر گذاشته بر روی مبارک نیاورد. یا اینکه در اثر لجبازی و کشمکش، یکی از آنها یا هردو جانشان بستوه آمده تقاضای طلاق و جدایی می‌کند.

بخوانید  مهمترین عامل اختلافات خانوادگی

روش اصلاح عیب همسر

در این صورت زن و مرد هر دو بدبخت و متضرر خواهند شد ومعلوم نیست‌ به این آسانیها بتوانند زندگی سعادتمندانه‌ای برای خویشتن‌ فراهم سازند. بنابراین، سختگیری و شدت عمل راه اصلاح عیوب زن‌ نیست‌ بلکه غالبا نتایج‌ بدی می‌دهد که می‌توانید نمونه آنها را در بین‌دوستان و آشنایانتان یا در صفحات مجلات و روزنامه‌ها بدست آورید. پس بهترین طریق زن‌داری اینست که مرد میانه‌ روی را از دست‌ ندهد و با عقل و تدبیر رفتار کند. خطاهای کوچک همسرش را که از روی‌ اشتباه یا غفلت و فراموشی صادر شده به کلی نادیده بگیرد و برای آنها دعوا و داد و قال راه نیندازد بلکه بهتر است اصلا برویش نیاورد. زیرا قصد خلاف نداشته تا استحقاق خشونت و مؤاخذه داشته باشد.

به همسرت تذکر بده

البته می‌تواند در یک موقع مناسب با زبان خوش و مدارا به او تذکر بدهد که مواظب باشد از این قبیل اشتباهات برایش اتفاق نیفتد. و اگر ازروی نادانی مرتکب خلاف شده باز هم صلاح نیست مرد تندی و خشونت‌ بخرج بدهد و در صدد مؤاخذه و تنبیه بر آید. زیرا زن در صدد مخالفت و نافرمانی نبوده بلکه از باب جهالت و نادانی آن را خوب پنداشته انجام داده است. داد و قال سودی ندارد بلکه باید آن را نادیده گرفت و در یک موقع‌ مناسب با زبان خوش و دلیل و برهان زشتی و مفاسد آن عمل را برایش‌ اثبات نمود تا خودش از روی میل و اختیار تصمیم بگیرد که بعدا مرتکب‌ خلاف نشود.

بخوانید  چرا رعایت پوشش برای مرد مهم است

در این صورت موقعیت و احترام مرد محفوظ می‌ماند و می‌تواند با تصمیم قاطع و نفوذ کلمه از وقوع خطاهای قابل اهمیت جلوگیری کند.

بشر جایز الخطاست.

مرد عاقل و خردمند باید عواقب امر را بخوبی بسنجد و آثار سختگیری ومقاومت را با آثار عفو و بخشش مقایسه کند در اینصورت یقینا عفو وبخشش را ترجیح خواهد داد، مگر خطاهای بزرگی که قابل بخشش‌ نباشند، در آن صورت مرد وظیفه دیگری پیدا می‌کند.

این موضوع به قدری حساس بوده که شارع مقدس اسلام آن را به‌عنوان یک حقی از زن بر مرد واجب نموده است. علی بن ابیطالب‌علیه السلام فرمود: در هر حال با زنها مدارا کنید و با زبان خوش با آنان‌ سخن بگویید شاید اعمالشان را نیکو گردانند .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن