مقالات

اداره جهان در اختیار ما نیست

آقای عزیز! اداره جهان در اختیار ما نیست. تزاحمات، ناملایمات، مصیبات از لوازم لا ینفک این جهان هستند. هر کسی در مسیر زندگی با آنها خواه ناخواه برخورد خواهد نمود. باید برای پذیرش آنها آماده شد. شخصیت انسان در این مواقع بظهور میرسد. باید بدون جزع و فزع با آنها مواجه شد و در صدد چاره بر آمد. انسان توانایی آنرا دارد که صدها مشکل ‌بزرگ و کوچک را با آغوش باز بپذیرد و خم به ابرو نیاورد.

علت اصلی ناراحتی ها

حوادث روزگار علت تامه ناراحتی‌ها نیستند بلکه اعصاب ضعیف ‌هستند که متاثر شده اسباب نگرانی و ناراحتی ما را فراهم میسازند. اگر بر نفس خویشتن مسلط باشیم و اعصابمان را کنترل کنیم که در مقابل ‌پیش آمدها متاثر نشوند ناراحتی و عصبانیت مفهومی ندارد.

بخوانید  11 روش جهت کمک به بیمار دوقطبی

اداره جهان در اختیار ما نیست

امر ناگواری که برایت اتفاق افتاده یا از امور ضروری این جهان و از لوازم لا ینفک ماده و مادیات است که سعی و تدبیر ما در وجود و عدم ‌آنها تاثیری ندارد یا از اموریست که سعی و تدبیر ما هم میتواند در آنها اثر داشته باشد. اگر از قسم اول باشد جزع و فزع و عصبانیت و تندخویی ‌بدون شک سودی ندارد بلکه یک امر صد در صد غیر عقلائی است. زیرا در اینگونه موارد کاری از ما ساخته نیست. بخواهیم یا نخواهیم جهان ماده ‌اینگونه لوازم را دارد. باید برای وقوع آنها آماده بود و با لب خندان استقبال نمود. و اگر از قسم دوم باشد باید با سعی و تدبیر در صدد چاره‌ بر آمد.

بر اعصاب خویش مسلط باشید

اگر در مقابل مشکلات خودمان را نبازیم و بتوانیم اعصابمان را کنترل کنیم و با فکر و تدبیر وارد کار شویم اکثر مشکلات قابل حل هستند. در اینصورت هم عصبانیت و بد اخلاقی نه تنها در حل مشکلات بما کمک ‌نخواهد کرد بلکه ممکن است مشکلی به مشکلات بیفزاید. بنابراین، انسان ‌عاقل و هوشیار باید همیشه بر اعصاب خویشتن مسلط باشد و نگذارد از حوادث و ناملایمات روزگار متاثر گردند.

بخوانید  تا کی در غربت زندگی کنم

انسان موجود نیرومند و توانایی است که با بردباری و کوشش و تدبیر میتواند بر مشکلات بزرگ پیروز گردد. آیا حیف نیست که در مقابل ‌حوادث کوچک خودش را باخته داد و فریاد و اوقات تلخی راه بیندازد؟! از همه اینها گذشته، حوادث و ناملایمات روزگار و رفتار ناپسند مردم اسباب ناراحتی ترا فراهم ساخته‌اند زن و فرزندت چه تقصیری ‌دارند؟

پیغمبر اسلام (ص) فرمود: هیچ عملی بهتر از اخلاق خوب نیست.

همسرت از صبح تا حال در خانه زحمت کشیده، غذا پخته، لباس‌شسته، خانه را تمیز و مرتب نموده، با بچه‌ها سر و کله زده، با بدن و اعصاب ‌خسته در انتظار تو بوده که وقتی به منزل آمدی با اخلاق خوش و مهربانی‌ دلش را گرم نموده خستگی اعصابش را برطرف سازی. فرزندانت نیز از بامداد تا حال در مدرسه مشغول بوده با اعصاب ومغز خویش کار کرده‌اند. یا در مغازه یا در کارگاه به کار اشتغال داشته‌اند.

بخوانید  اختلال فوبیا یا ترس شدید : علل و روش های درمان

اکنون خسته و ناتوان به منزل بازگشته در انتظار پدرشان هستند که با سخنان شیرین و اخلاق خوش و اظهار محبت‌خستگی اعصابشان را برطرف سازد و برای کار و کوشش تقویتشان کند. آری زن و فرزندانت ‌با صدها امید و آرزو در انتظار تو بوده‌اند آیا سزاوار است ‌با چهره عبوس و اخلاق تند و صورت در هم کشیده تو مواجه ‌گردند؟!

به خودت رحم کن

انتظار داشتند تو فرشته رحمت ‌باشی و با اخلاق خوش و چهره‌ شکفته محیط خانه را نور باران کنی و با سخنان گرم و دلپذیرت اعصاب‌ خسته آنان را آرامش دهی. نه اینکه با اخلاق تند و صورت در هم کشیده‌ محیط خانه را تاریک گردانی و با عصبانیت و اوقات تلخی اعصاب خسته ‌آنها را خسته‌تر سازی. آیا میدانی که تندیها و بد اخلاقیهای تو چه آثار بدی ‌در روح و جسم آنها خواهد گذاشت که نتیجه‌اش دامنگیر تو خواهد شد؟ به ‌آنها رحم نمیکنی اقلا به خودت رحم کن. با این بد اخلاقیهای دائم، جسم واعصاب سالم برایت ‌باقی میماند؟

بخوانید  افسردگی خندان : علایم خطر و روش های درمان

با این وضع چگونه میتوانی به کسب و کار ادامه دهی و بر مشکلات ‌زندگی و مصائب روزگار پیروز گردی؟ چرا محل استراحت ‌خودت و زن و فرزندت را به صورت زندان اختیاری تبدیل میسازی که نتیجه‌اش عائد خودت شود؟آیا بهتر نیست که همیشه خوش و خندان باشی و اگر مشکلی برایت ‌اتفاق افتاد بدون عصبانیت و جزع و فزع، با عقل و تدبیر در صدد چاره‌ برآیی؟

سخن آخر

آیا بهتر نیست وقتی میخواهی برای استراحت و تجدید نیرو به ‌آسایشگاه خانه قدم بگذاری پیش خودت بیندیشی که تندخویی و بداخلاقی ‌مشکل مرا حل نمیکند بلکه اعصابم را خسته‌تر خواهد نمود و چه بسا مشکلات تازه‌ای بوجود خواهد آورد. فعلا باید استراحت و تجدید نیرو کنم‌ تا بتوانم با اعصاب راحت و فکر آزاد در صدد چاره بر آیم. آنگاه حوادث و گرفتاریهای زندگی را موقتاً بدست فراموشی بسپاری و با چهره باز و لب ‌خندان وارد منزل شوی.

بخوانید  جلب رضایت شوهر نه مادر

با سخنان گرم و محبتهای بی‌شائبه دل اهل خانه را شادمان گردانی. بگویید و بخندید. و تفریح و استراحت کنید. با خوشی و لذت غذا بخورید. و با اعصاب آسوده خواب و استراحت کنید. بدین ‌وسیله هم زن و فرزندت به خانه و زندگی دلگرم شده برای کار و کوشش ‌آماده میگردند هم خودت میتوانی با اعصاب سالم به کسب و کار ادامه دهی ‌و بر مشکلات زندگی پیروز گردی.

بدین جهت، دین مقدس اسلام اخلاق خوب را جزء دیانت و ازعلائم کمال ایمان میشمارد. رسول خدا (ص) فرمود: کاملترین مردم از جهت ایمان، خوش اخلاق‌ترین آنها میباشد. بهترین شما کسی است که نسبت‌به‌خانواده‌اش احسان کند. (1)

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن