مقالات

اختلاف زن و بستگان شوهر

یکی از مشکلات زندگی، اختلاف زن و بستگان شوهر است. اکثر زنها با مادر و برادر و خواهر شوهرشان میانه خوبی ندارند، وبالعکس، پیوسته نزاع و قهر و دعوا دارند. از یک طرف زن کوشش میکند شش دانگ شوهرش را تصاحب کند به طوریکه به دیگری حتی مادر وبرادر و خواهرش توجه نداشته باشد. سعی میکند علاقه آنها را قطع کند، بد می‌گوید، دروغ می‌سازد، قهر و دعوا میکند. از طرف دیگر مادر شوهر، خودش را مالک پسر و عروس میداند. سعی میکند به هر طور شده پسرش‌ را نگهدارد، نگذارد یک زن تازه وارد، شش دانگ او را تصاحب کند.

بد رفتاری مادر شوهر

بدین منظور به کارهای عروس ایراد میگیرد، بدگویی میکند، دروغ جعل‌میکند. هر روز جنگ و دعوا دارند مخصوصا اگر در یک منزل زندگی‌کنند. اگر یکی از آنها یا هر دو نادان و لجباز باشند ممکن است کار به‌جاهای باریک حتی ضرب و خودکشی منتهی شود. ماهی نیست که چندین‌عروس از دست مادر شوهر خویش خودکشی نکنند.

بخوانید  زوجین باید در زندگی دارای گذشت باشند

اختلاف زن و بستگان شوهر

عمده اشکالش اینست که دو طرف نزاع افرادی هستند که مرد نمی‌تواند به آسانی از آنها دست‌ بردارد. از یک طرف همسرش را می‌بیند که از پدر و مادر چشم پوشیده و با صدها امید و آرزو به خانه شوهر آمده‌ است، آمده تا مستقل و صاحب خانه و زندگی باشد. وجدانش میگوید باید اسباب خوشی و رضایت‌ خاطر او را فراهم سازم و از وی حمایت کنم. به‌ علاوه همسر دائمی و شریک زندگی اوست نمی‌تواند از حمایت او دست‌ بردارد.

از طرف دیگر فکر میکند: پدر و مادرم سالها برایم زحمت‌ کشیده‌اند. زن برایم گرفته‌اند، امید و آرزو داشته‌اند بهنگام‌ ناتوانی دستشان را بگیرم. خلاف وجدان است قطع رابطه کنم و اسباب‌ ناراحتی آنها را فراهم سازم. به علاوه، دنیا هزار نشیب و فراز دارد.در این مواقع حساس احتیاج به‌ مددکار دارم و تنها کسانیکه ممکن است‌ بهنگام گرفتاری دستم را بگیرند و از خودم و خانواده‌ام حمایت کنند پدر و مادر و خویشانم می‌باشند. در این‌ دنیای تاریک نمی‌توانم بی‌پناه باشم و خویشانم بهترین پناهند. پس‌ نمی‌توانم از آنها دست‌ بردارم.

بخوانید  اختلال اضطراب فراگیر چیست و چگونه درمان می شود؟

رفتار مردان در اختلافات خانوادگی

در اینجاست که یک مرد عاقل خودش را در بین دو محذور بزرگ‌ مشاهده میکند. یا باید گوش به حرف همسرش بدهد و دست از پدر و مادربردارد، یا مطابق میل پدر و مادر رفتار کند و همسرش را برنجاند، وهیچیک از این دو امر برایش امکان پذیر نیست.

بدین جهت ناچار است‌ با هر دو بسازد. و تا حد امکان هر دو را راضی نگه بدارد. آن هم کار بسیار دشواری است. لیکن اگر زن حرف شنو و عاقل باشد و سرسختی و لجاجت‌ بخرج ندهد حل مشکل آسان میگردد.

راه حل اختلافات عروس و مادر شوهر

عروس اگر در مقابل مادر شوهر قدری تواضع کند، حالت تسلیم بخود بگیرد، به او احترام کند، اظهار محبت نماید، در کارها با او مشورت کند، گرم بگیرد، مانوس شود، استمداد کند همان مادر شوهر بزرگترین پشتیبانش‌ خواهد شد. انسان که می‌تواند با اخلاق خوش و اظهار محبت‌ یک طائفه را دوست و غمخوار خویش گرداند آیا حیف نیست که به واسطه لجاجت وتکبر و خودخواهی این همه یار و یاور را از دست‌ بدهد؟

بخوانید  زن به عشق نیاز دارد و مرد به احترام

آیا فکر نمیکند که در نشیب و فرازها و سختیها و گرفتاریهای‌روزگار به یاری دیگران نیازمند است، و در آن مواقع حساس کمتر کسی به‌فکر انسان است، تنها خویشان و اقاربند که بداد او می‌رسند. آیا بهتر نیست که با اخلاق خوش و مهربانی با خویشانش معاشرت‌و رفت و آمد کند تا از لذائذ انس و محبت‌ برخوردار گردد و یک طائفه‌ دوست و پشتیبان واقعی داشته باشد؟

اختلاف زن و بستگان شوهر

حضرت علی علیه السلام فرمود: «انسان هیچگاه از خویشانش‌ بی‌نیاز نمی‌شود، و لو مآل و اولاد هم داشته باشد. به ملاطفت و احترام آنها احتیاج دارد. آنها هستند که با دست و زبان از او حمایت میکنند. خویشان واقارب بهتر از او دفاع می‌نمایند. در مواقع گرفتاری زودتر از دیگران به‌ یاریش می‌شتابند. هر کس از خویشانش دست‌ بکشد یک دست از آنها برداشته لیکن دستهای زیادی را از دست‌ خواهد داد ».

خانم محترم، برای خوشنودی شوهرت، برای راحتی و آسایش‌ خودت، برای اینکه یک طائفه دوست و حامی واقعی پیدا کنی، برای اینکه‌ محبوب شوهرت واقع شوی بیا و با خویشان شوهرت بساز. از لجاجت وخودخواهی و تکبر و جهالت دست‌بردار. عاقل و دانا باش. افکارشوهرت را پریشان نساز. فداکاری و شوهرداری کن تا نزد خدا و خلق محبوب باشی.

بخوانید  هدف از خلقت زن و مرد
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما را به دیدن این مقاله دعوت می‌کنیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن